Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administrator prin act constitutiv - Trebuie platit ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administrator prin act constitutiv - Trebuie platit ?

Administratorul desemnat prin act constitutiv ( NU asociatul unic ) trebuie obligatoriu remunerat? Sau exista posibilitatea legala ca acesta sa nu fie remunerat ? Exista vreun articol care sa oblige plata catre administrator ? Va multumesc ?
Nu e obligatie prin lege ca administratorul din exemplul prezentat, sa fie platit.
In cazul in care administratorul nu este remunerat, cum poate folosi legal banii din firma, pentru cheltuieli personale, fara sa fie nevoie sa astepte scoaterea dividendelor?