Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Plata daune autoturism avariat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Plata daune autoturism avariat

am dreptate intr-un incident cu un alt autoturism si reparatia depaseste valoarea lui la momentul incidentului.Daca vand autoturismul asa cum e fara sa-l repar inainte de a primi despagubiri este posibil ca sa nu mai primesc depagubiri de 75% de la asigurare?
Tarana a scris:

am dreptate intr-un incident cu un alt autoturism si reparatia depaseste valoarea lui la momentul incidentului.Daca vand autoturismul asa cum e fara sa-l repar inainte de a primi despagubiri este posibil ca sa nu mai primesc depagubiri de 75% de la asigurare?

Daca a fost deschis dosarul de dauna, daca au fast facute toate reconstatarile necesare, daca devizul este intocmit corect si depaseste 75 % din valoarea reala a autovehiculului la data accidentului ( atentie , sa fie calculata corect) puteti face ce doriti cu masina. Din punct de vedere legal nu trebuie sa cereti aprobarea asiguratorului si nici sa il instiintati cu privire la instrainare.
Totusi, daca valorificati epava la un centru autorizat in dezmembrarea si reciclarea autoturismelor trebuie sa depuneti la dosar acte care sa ateste suma primita iar despagubirea va consta in diferenta dintre valoarea reala si valoarea obtinuta pe epava .
Constantin Popovici, Consultant asigurari