avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Plata daune autoturism avariat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Plata daune autoturism avariat

am dreptate intr-un incident cu un alt autoturism si reparatia depaseste valoarea lui la momentul incidentului.Daca vand autoturismul asa cum e fara sa-l repar inainte de a primi despagubiri este posibil ca sa nu mai primesc depagubiri de 75% de la asigurare?
Cel mai recent răspuns: Constantin Popovici , Consultant asigurari 09:59, 23 Februarie 2014
Tarana a scris:

am dreptate intr-un incident cu un alt autoturism si reparatia depaseste valoarea lui la momentul incidentului.Daca vand autoturismul asa cum e fara sa-l repar inainte de a primi despagubiri este posibil ca sa nu mai primesc depagubiri de 75% de la asigurare?


Daca a fost deschis dosarul de dauna, daca au fast facute toate reconstatarile necesare, daca devizul este intocmit corect si depaseste 75 % din valoarea reala a autovehiculului la data accidentului ( atentie , sa fie calculata corect) puteti face ce doriti cu masina. Din punct de vedere legal nu trebuie sa cereti aprobarea asiguratorului si nici sa il instiintati cu privire la instrainare.
Totusi, daca valorificati epava la un centru autorizat in dezmembrarea si reciclarea autoturismelor trebuie sa depuneti la dosar acte care sa ateste suma primita iar despagubirea va consta in diferenta dintre valoarea reala si valoarea obtinuta pe epava .
Ultima modificare: Duminică, 23 Februarie 2014
Constantin Popovici, Consultant asigurari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nemultumit valoare dauna totala auto dima alexandru dima alexandru Am fost implicat intr-un accident rutier cu dauna totala pentru masina . Valoare de reparatie service 17.000 lei , masina avand 10 ani valoarea ei depaseste ... (vezi toată discuția)
Asigurare casco si rca presidio presidio Este legal ca firma de leasing sa factureze casco si rca cu tva catre utilizator persoana juridica? Va rog sa ma informati daca exista baza legala. MULTUMESC (vezi toată discuția)
Procent despagubiri rca? crina26 crina26 pentru un opel din 2000, 1600 cmc si 270.000 km la bord, care este procentul maxim pe care il poate oferi un asigurator (Omiasig). vinovatul este alt sofer ... (vezi toată discuția)