Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum contest un PV al Politiei Rutiere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum contest un PV al Politiei Rutiere

Cum procedez daca mi s-a luat luat permisul pentru ca am deposit viteza? Cum pot sa contest??
Mai exact, circulam pe un drum, inafara localitatii, unde se executasera niste lucrari si era limita de viteza de 30 km. Desi lucrarile s-au terminat, a ramas indicarorul cu limita de viteza. Cum sa procedez??
Multumesc
prima varianta ar fi sa cascati ochii mai bine data viitoare.
a doua varianta ar fi sa contestati procesul-verbal de contraventie.aveti 15 zile la dispozitie din momentul in care il aveti in mana.pe timpul cat dureaza procesul faceti cerere de certificat de grefa si puteti sa va recuperati permisul pe durata procesului.
de ce vreti sa contestati procesul verbal?

p.s. sunteti femeie sau barbat?
Numantere Deloc, Avocat
Povestea i s-a intamplat unui barbat. Dar ce importanta are??
pai daca pica la o femeie judecator si soferul e femeie atunci sunt mai mare sansele de castig.intelegeti rationamentul?:)
Da, dar nu se aplica in acest caz. Contestatia se depune la judecatoria de pe raza localitatii unde s-a intamplat? Si aveti idee cum trebuie sa arate aceasta contestatie? Exista un model standard?
la partea cu judecatoria ati nimerit-o.la partea cu modelul e greu de spus.depinde de ce contestati.lucrurile pot fi diferite.mergeti la un avocat si expuneti problema pe larg si vedeti ce sfat primiti.e posibil sa nu fie sanse mari de castig si atunci faceti contestatia degeaba