Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum contest un PV al Politiei Rutiere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum contest un PV al Politiei Rutiere

Cum procedez daca mi s-a luat luat permisul pentru ca am deposit viteza? Cum pot sa contest??
Mai exact, circulam pe un drum, inafara localitatii, unde se executasera niste lucrari si era limita de viteza de 30 km. Desi lucrarile s-au terminat, a ramas indicarorul cu limita de viteza. Cum sa procedez??
Multumesc
De ce spuneti ca e posibil sa nu fie sanse mari de castig? De ex, daca semnul este unul mobil? Putea fi adus de oriunde si pus aiurea acolo, corect?
Daca trimit plangerea cu posta, ce trebuie sa mai depun, alaturi de plangere? Copie CI, copie PV? Mai trebuie ceva?
Si ce taxe se achita? Unde??
Multumesc
Procesul verbal, contestaţia şi atât. La primul termen solicitaţi să studiaţi dosarul şi uitaţi-vă bine în el cum v-au încondeiat acolo. Dacă au probe foto atunci pa şi la revedere.
Au pus taxă şi aici ...Nu ştiam, mea culpa... Mulţumesc d-na Gabriela, am mai aflat ceva folositor. Deci accesul liber la justiţie se face mai liber pe zi ce trece.
eugen68octavian, utilizator
În materie contravenţională, plângerea împotriva procesului-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei, precum şi calea de atac împotriva hotărârii pronunţate se taxează cu 20 lei (art. 19 din OUG nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru).