avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termenul de recurs într-un litigiu având ca obiect ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termenul de recurs într-un litigiu având ca obiect taxã de poluare

Am un dosar de recuperare a taxei pe poluare, iar la ultimul termen instanta mi-a dat o hotarare favorabila. As dori sa stiu urmatoarele:
1. In cat timp cei de la Fondul pentru Mediu pot face recurs?
2. [întrebare ştearsă pentru că aţi postat-o într-un alt topic (3.3 din regulament)]

Va multumesc!
Ultima modificare: Marți, 25 Februarie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 15:22, 26 Februarie 2014
În termen de 15 zile de la comunicarea hotărârii instanţei de fond.
Si eu cum pot afla cand este comunicata hotararea instantei de fond? Pronuntarea s-a facut pe data de 13.02.2014.

Ultima modificare: Miercuri, 26 Februarie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
O să aflați data comunicării hotărârii către AFM, precum și dacă instituția a declarat recurs sau nu din arhiva instanței. Oricum, mai aveți de așteptat. Durează ceva timp până ce instanța va redacta sentința (minim 30 de zile, maxim chiar și un an, în funcție de gradul de încărcare a instanței).
Primesc acasa instiintarea comunicarii, sau trebuie sa fac eu vreo cerere pentru a afla? Pot intra de pe net sa vad arhiva instantei?

Ultima modificare: Miercuri, 26 Februarie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Dvs. vi se comunică acasă un exemplar, în copie, al hotărârii. Atât. Ca să aflați când a primit Administrația Fondului pentru Mediu hotărârea trebuie să vă deplasați în arhiva instanței. Actele aflate în arhiva instanței nu pot fi vizualizate pe internet.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce ar trebui sa fac in continuare??? lucicaroman@yahoo.com lucicaroman@yahoo.com Buna ziua, Am deschis actiune in instanta pentru recuperarea taxei de mediu , iar aceasta aeste solutia data: formaţii detaliate despre ... (vezi toată discuția)
Solutie. dansorin dansorin buna ziua,am terminat un proces pe fond,solutia si motivarea vin acasa sau trebuie sa le iau de la arhiva tribunalului.va multumesc.. (vezi toată discuția)
Cand se face apel sau recurs la o hotarare judecatoreasca? carmenbn carmenbn Sotul meu este parte intr-un proces,care s-a incheiat in aprilie. Pe site apare asa:\\"Solutia pe scurt: Respinge cererea principală, ca neintemeiata. ... (vezi toată discuția)