Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termenul de recurs într-un litigiu având ca obiect ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termenul de recurs într-un litigiu având ca obiect taxã de poluare

Am un dosar de recuperare a taxei pe poluare, iar la ultimul termen instanta mi-a dat o hotarare favorabila. As dori sa stiu urmatoarele:
1. In cat timp cei de la Fondul pentru Mediu pot face recurs?
2. [întrebare ştearsă pentru că aţi postat-o într-un alt topic (3.3 din regulament)]

Va multumesc!
Gabriela Pintea, Consilier juridic
În termen de 15 zile de la comunicarea hotărârii instanţei de fond.
Si eu cum pot afla cand este comunicata hotararea instantei de fond? Pronuntarea s-a facut pe data de 13.02.2014.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
O să aflați data comunicării hotărârii către AFM, precum și dacă instituția a declarat recurs sau nu din arhiva instanței. Oricum, mai aveți de așteptat. Durează ceva timp până ce instanța va redacta sentința (minim 30 de zile, maxim chiar și un an, în funcție de gradul de încărcare a instanței).
Primesc acasa instiintarea comunicarii, sau trebuie sa fac eu vreo cerere pentru a afla? Pot intra de pe net sa vad arhiva instantei?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Dvs. vi se comunică acasă un exemplar, în copie, al hotărârii. Atât. Ca să aflați când a primit Administrația Fondului pentru Mediu hotărârea trebuie să vă deplasați în arhiva instanței. Actele aflate în arhiva instanței nu pot fi vizualizate pe internet.