Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Prima concediu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Prima concediu

Se mai aplica prevederile art. 35, alin. (2) din Legea 188/1999 referitoare la dreptul functionarului public la o prima de vacanta egala cu salariul de baza din luna anterioara plecarii in concediu?
Daca nu se mai aplica care este actul normativ care reglementeaza acest lucru.
Se aplica... (cat timp, inca nu stim::))
Legea e in vigoare, deci luati-va repede prima de vacanta, cine stie ce idei le mai vin unora:P
Vroiam sa fiu sigur, deoarece intelesesem altceva de la TV referitor la Ordonanta de urgenta cu tichetele de vacanta.
Multumesc pentru raspunsuri
Ordonanta minunata ccu tichetele de vacanta nu nu se aplica (functionarilor publici)
Ordonanta de Urgenta 34/aprilie 2009 care in urma rectificarii bugetare a reglementat masuri financiar-fiscale, nu prevede sistatea primei de concediu, de fapt mare lucru nu s-a sistat, la comisiile de concurs procentul de 20% s-a redus la 1% si mai sunt anumite comisii la care procentul indemnizatiei a fost redus.