avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu sotul necooperant
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu sotul necooperant

o prietena vrea sa divorteze de sot fara prea mult tam-tam,din cauza pozitiei in care se afla si vrea sa stie cum se poate mai usor,deoarece de comun acord nu poate neavand aprobarea sotului care vrea sa faca cat mai multe probleme. cam cat ar dura un asemenea proces, cat ar putea fi tergiversat de catre sot,in ce conditii s ar desfasura si ce ar trebui sa faca sa fie cat mai rapid? mentionez ca exista si un copil minor de 1 an si 7 luni si vrea sa stie daca are siguranta ca va ramane cu copilul dupa divort. va multumesc!
Daca sotul este necooperant si are un avocat bun procesul poate dura doi ani sau chiar peste, avand in vedere faptul ca au si un copil minor.

Stiu pe cineva care este in proces de divort cu sotul din 2011 si pana acuma nu l-au terminat. El i-a furat si copilul tot ca sa nu divorteze, a strans-o si de gat, s-a mutat si in strainatate si i-a facut fel de fel de mizerii pana acuma, doar ca s-o sicaneze, pentru ca l-a parasit amanta atunci cand a aflat ca sotia a introdus actiune de divort.

Va trebuie un avocat staruitor si hotarat daca sotul vrea scandal si sa impiedice desfacerea casatoriei cu orice pret.

Pana acuma persoana respectiva a cheltuit peste 12 000 de lei plus alte plati facute in natura (vin, tuica, carne, transport persoane, alte servici prestate unor terti), si a schimbat doi avocati pentru ca primul nu isi dadea asa mare interes si cerea bani suplimentari, in loc sa zica o suma fixa si cheltuielile suplimentare asa cum vroia fosta mea colega.

Fostul sot a vrut sa "o scoata" ca e nebuna si in ultimii doi ani a auzit atatea vorbe urate despre ea scornite de familia si anturajul lui, de imi vine sa cred ca omul e dus cu pluta rau de tot de nu accepta ca mariajul lui s-a sfarsit iar sotia lui are acum pe altcineva.

Mai conteaza foarte mult si anturajul sotului, pentru ca daca grupul din care face parte considera ca nu merita sa se mai complice, se termina destul de repede, cu toate ca foarte multi soti considera ca despartirea de sotie este un mare esec personal pentru care este vinovata doar sotia, mai ales daca ea avea si are o imagine buna, iar copilul pe care il au este baiat.
si ea este obligata sa locuiasca impreuna cu sotul pana la pronuntarea divortului sau poate sa plece fara a fi considerata parasire de domiciliu?
Nu e obligata sa locuiasca impreuna, avand insa un copil impreuna, trebuie sa il anunte pe tata unde vor locui si sa ii permita tatalui sa aiba relatii cu copilul.
Nu inseamna nimic aceasta " parasire de domiciliu" , insa daca nu are motive sa plece, poate fi motivul sotului de divort.
durate aproximative: 6 luni - 1 an fond (cu tot cu pronuntare); alte 6 luni - 2 ani apel; recurs - .... la mila Domnului...
Deci, poate dura foarte mult.
Sa ii dea ce vrea si sa scape.
gi-jane2 a scris:

Nu inseamna nimic aceasta " parasire de domiciliu" , insa daca nu are motive sa plece, poate fi motivul sotului de divort.

ceea ce doamna isi doreste

Alte discuții în legătură

Continuare la respingere actiune de divort cernatvioleta cernatvioleta daca sotul meu a cerut desfacerea casatoriei si a afirmat ca nu au rezultat copii minori in urma casatoriei, eu pot cere respingerea actiunii daca la acea data ... (vezi toată discuția)
Culpa exclusiva sau culpa comuna? DianaBea DianaBea Nici nu stiu unde sa ma mai adresez,ca as avea o mie de intrebari pe tema divortului...am intentat divortul in aug 2010,cerand desfacerea casniciei din culpa ... (vezi toată discuția)
Divort cu minor in timpul vacantei judecatoresti ContSters141851 ContSters141851 buna!as vrea sa stiu daca inaintez divortul in 2 iulie,va fii judecat in septembrie dupa terminarea vacantei sau mai devreme?daca nu am depus inca actele de ... (vezi toată discuția)