Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chirias pianist
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chirias pianist

Buna ziua. Familie cu copil - 10 ani - care studiaza pianul inchiriaza un apartament. In afara de orele stabilite pentru pastrarea linistii, in restul timpului , poate studia acest copil sau vreun vecin ii poate creea probleme? Este elev la Scoala de muzica, incat orele de studiu (pian) acasa sunt obligatorii. Va multumesc un raspuns in limitele Legii.
Buna ziua,
Normal ca poate studia.
Vor exista, bineinteles, si vecini care vor dori sa fie "liniste" ca "sunt bolnavi" dar .............. asta este.
Nimeni nu poate interzice unui copil sa invete.
Pentru a indeparta eventualele neajunsuri/nemultumiri din partea tertilor,parintii elevului,pot executa protectai fonica a camerei in discutie
Fiind un copil, acesta poate studia la pian si nu va deranja mul vecinii daca acesta exerseaza la un pian de copii. Sunt unele mai putin profesionale cu alimentare electrica si cu posibilitatea reglarii volumului. Nepotelele mele ajung cu volumul la cel mult 1/4. Exerseaza, de regula cel mult 30 de minute pe zi atat la pian cat si la vioara, pe seara intre 17 si 20. Vecinul de sub apartamentul fetelor spune ca-i place ceea ce se canta si ca nu-l deranjeaza.
Cand repeta la liceul de arta ori la conservator, exerseaza pe pian mare, salile sunt adecvate...