Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Reducere credit in franci din 2008
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Reducere credit in franci din 2008

Buna ziua,

Vreau sa apelez la sfaturile si bunavointa dumneavoastra intr-o problema care devine tot mai strigenta: valoarea creditului imobiliar luat in februarie 2008, la CEB in franci elvetieni.

Veniturile sunt cel mult tot asa ca in 2008, dar conform contractului de credit, in primii ani rata a fost de cam 600 franci iar de un an aproximativ a urcat la 800+ de franci. Pe langa rata la creditul imobiliar, mai am o rata de cam 80 de euro la aceeasi banca, la un credit de nevoi personale (am avut nevoie pentru notar, acte, comisionul agentiei imobiliare, alte cheltuieli). Pe langa astea, la cateva luni apar asigurarile, care si ele sunt bani (cam 1000 euro pe an).
Acestea duc foarte sus costurile si practic am probleme financiare.

Exista vreo posibilitate reala pentru a putea micsora simtitor ratele? Nu ma refer la o reducere pentru 1-2 ani si apoi sa creasca si mai mult, adaugand si diferenta din cei 1-2 ani, ci sa fie recalculate complet, la un nivel sustenabil. La un ghiseu al bancii am auzit ca sunt cazuri de oameni care au reusit acest lucru, dar la prima vizita la agentia unde am facut creditul m-au trimis la plimbare cu o reducere cum am spus, pe 1-2 ani si apoi o crestere cu tot cu diferenta.

As aprecia tare mult raspunsul, cu atat mai mult daca ma va ajuta sa reduc costul lunar. Va multumesc.
conualfy, utilizator
NU prea sunt multe sanse sa iesiti din capcana asta (in care v-ati bagat in 2008). Incercati o refinantare la alta banca sau ... o modificare de contract din CHF in RON .
gi-jane2, moderator