Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie CC in caz de divort
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie CC in caz de divort

Buna seara!Daca tatal copilului a beneficiat de indemnizatia de crestere a copilului (in varsta de 3 luni), in caz de divort al parintilor, poate beneficia mama de acest drept? Care este mai avantajoasa, indemnizatia sau stimulentul de insertie, avand imn vedere ca mama lucreaza si este si studenta? Dupa pronuntarea divortului, mama poate solicita imediat stimulentul de insertie, pentru a nu-si suspenda raporturile de munca? Va multumesc.
Pentru a beneficia mama de indemnizatie este necesar ca tatal sa renunte la indemnizatie si sa depuna mama dosarul.
Dupa indemnizatie beneficiaza de stimulent de insertie, daca va intoarceti la servici chiar si cu o zi mai devreme de implinirea varstei de 1, respectiv 2 ani.
Care este varianta mai avantajoasa: stimulant sau indemnizatie? Numai dvs stiti in functie de cuantumul indemnizatiei. Cuantumul stimulentului de insertie este de 500 lei la care se adauga 200 lei alocatia copilului.