Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expert grafolog
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expert grafolog

Buna ziua,

As vrea sa stiu :
1) care sunt pasii de urmat pentru a putea face expertize grafologice in Romania, in cazul unuei diplome in grafologie obtinuta in strainatate?
2) cite Asociatii de grafologi sunt in Romania?
3) care sunt normele legislative care reglementeaza profesia de grafolog in Romania?
Caut informatii pe net de citeva zile, dar nu mi se par foarte clare. :(B-)
Mltumesc anticipat .
Gasiti informatii despre reforma expertizei criminalistice pe site-ul INEC
[ link extern ]
Legislatie aferenta:
-Noul cod de procedura penala.
-Noul cod de procedura civila.
-OG nr. 75/ 2000 privind organizarea activitatii de expertiza criminalistica (inclusiv conditii de autorizare de catre MJ a expertilor criminalisti) aprobata cu modiifcari prin Legea nr. 488/ 2002, modificata si completata prin Legea nr. 156/ 2011.
-Legea nr. 567/ 2011 privind statutul personalului auxiliar de specialitate al instantelor judecatoresti si al parchetelor de pe langa acestea.
Nu am cunostinta despre existenta unor asociatii de grafologi.