Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... stie cineva? admitere avocatura!
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

stie cineva? admitere avocatura!

Stie cineva in cat timp de la admiterea in barou trebuie sa imi gasesc un avocat cu care sa inchei un contract de colaborare?
acest avocat poate face parte din alt barou sau trebuie sa faca parte din acelasi barou ca si mine?
am nevoie de vreo semnatura pentru a participa la examen?
va multumesc pentru ajutor!
Trei ani!
merci!
Contractul de colaborare trebuie incheiat cu un avocat care face parte din baroul la care ai dat tu examen. In ceea ce priveste perioada de valabilitate a examenului, depinde in ce barou vrei sa intri, deoarece fiecare barou stabileste propriile conditii. La unele barouri perioada este nelimitata, la altele (cele mai multe) 6 luni, la altele 2 ani....etc. Cel mai bine ar fi sa mergi la baroul la care vrei sa dai examen si sa intrebi cum a fost anul trecut, pentru ca conditiile de admitere pentru anul in curs nu cred ca se stiu deja.
Ca avocat stagiar poti pune concluzii pe fond la toate judecatoriile din tara. Aceasta chestiune este reglementata de staztutul profesiei de avocat.
Contractul de colaborare trebuie incheiat cu un avocat care face parte din baroul la care ai dat tu examen. In ceea ce priveste perioada de valabilitate a examenului, depinde in ce barou vrei sa intri, deoarece fiecare barou stabileste propriile conditii. La unele barouri perioada este nelimitata, la altele (cele mai multe) 6 luni, la altele 2 ani....etc. Cel mai bine ar fi sa mergi la baroul la care vrei sa dai examen si sa intrebi cum a fost anul trecut, pentru ca conditiile de admitere pentru anul in curs nu cred ca se stiu deja.
Ca avocat stagiar poti pune concluzii pe fond la toate judecatoriile din tara. Aceasta chestiune este reglementata de staztutul profesiei de avocat.
1 an