avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... stie cineva? admitere avocatura!
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

stie cineva? admitere avocatura!

Stie cineva in cat timp de la admiterea in barou trebuie sa imi gasesc un avocat cu care sa inchei un contract de colaborare?
acest avocat poate face parte din alt barou sau trebuie sa faca parte din acelasi barou ca si mine?
am nevoie de vreo semnatura pentru a participa la examen?
va multumesc pentru ajutor!
Cel mai recent răspuns: aliPus , utilizator 11:45, 18 Octombrie 2005
Trei ani!
merci!
Contractul de colaborare trebuie incheiat cu un avocat care face parte din baroul la care ai dat tu examen. In ceea ce priveste perioada de valabilitate a examenului, depinde in ce barou vrei sa intri, deoarece fiecare barou stabileste propriile conditii. La unele barouri perioada este nelimitata, la altele (cele mai multe) 6 luni, la altele 2 ani....etc. Cel mai bine ar fi sa mergi la baroul la care vrei sa dai examen si sa intrebi cum a fost anul trecut, pentru ca conditiile de admitere pentru anul in curs nu cred ca se stiu deja.
Ca avocat stagiar poti pune concluzii pe fond la toate judecatoriile din tara. Aceasta chestiune este reglementata de staztutul profesiei de avocat.
Contractul de colaborare trebuie incheiat cu un avocat care face parte din baroul la care ai dat tu examen. In ceea ce priveste perioada de valabilitate a examenului, depinde in ce barou vrei sa intri, deoarece fiecare barou stabileste propriile conditii. La unele barouri perioada este nelimitata, la altele (cele mai multe) 6 luni, la altele 2 ani....etc. Cel mai bine ar fi sa mergi la baroul la care vrei sa dai examen si sa intrebi cum a fost anul trecut, pentru ca conditiile de admitere pentru anul in curs nu cred ca se stiu deja.
Ca avocat stagiar poti pune concluzii pe fond la toate judecatoriile din tara. Aceasta chestiune este reglementata de staztutul profesiei de avocat.
1 an

Alte discuții în legătură

Tutorial admitere avocatura roumanie roumanie As dori si eu niste informatii despre ce pasi trebuie sa urmezi ca sa intri in avocatura. Probabil unii gandesc de pe acum ca am terminat facultatea cum a ... (vezi toată discuția)
Stagiatura valery valery As vrea sa stiu daca se poate sa faci stagiatura in alt judet decat cel unde ai luat examenul! Normal ca mi s-a spus ca nu, dar atata timp cat nu esti inscris ... (vezi toată discuția)
Stagiatura , conditii maestru siempreska siempreska Unde gasesc conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un avocat definitiv pentru a fi maestru? As vrea sa stiu ce cheltuieli si taxe are de platit pt a ... (vezi toată discuția)