Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concedii medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concedii medicale

Concediu medical cod 03 urgenta medico-chirurgicala 9 zile procent acordare 100%.In contunuare concediu medical 5 zile este cu 75% procent?
Multumesc.
Sa fiu mai explicita.CM cod 03.Perioada 20.01.2014-28.01.2014 este urgenta medico-chirurgicala pocent 100% iar in continuare perioada 29.01.2014-18.02.2014 este procentul de 80%?Va rog un raspuns.
Multumesc
Certificatul medical in continuare, din 29.01.2014 este cu 80%.

ACCIDENT DE MUNCA -cod 03
- 100 % - daca exista Urgenta medico-legala
- 80% - in rest

- Brut realizat (aferent orelor lucrate ) +
- Concediu medical (CM ) suportat de unitate – 5 zile CM boala obisnuita
- – 3 zile CM acid.munca
- _________________________________________________________
- = Fd.salarii = ct.641 +
- CM suportat din FNUASS = ct. 423 +
- CM suportat din FAAMBP = ct. 423
- __________________________________________________________
- = Total BRUT

A. CONTRIBUTII SALARIAT

1 . CAS 10,50% - Baza = Total brut - (CM unitate +CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM obisnuit = Sal.mediu * 35% * Nr. Zile CM / Nr.zile Lucratoare
- Baza pt. CM acid.munca - nu se calculeaza

2 .Somaj 0,50% - Baza = Total brut - ( CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

3 . CASS 5,50% - Baza = Total brut - (CM unitate +CM fnuass + CM faambp )
- Baza pt. CM obisnuit = nu se calculeaza
- Baza pt. CM acid.munca :
- pt.CM de unitate : indemniz. CM unitate * 5,50% 421 = 4314
- pt. CM din FAAMBP = Indemniz. CM din FAAMBP * 5.50%
4311.2 = 4314

B. CONTRIBUTII UNITATE

1 . CAS 20,80% - Baza = Total brut - (CM unitate +CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM obisnuit = Sal.mediu * 35% * Nr. Zile CM / Nr.zile Lucratoare
- Baza pt. CM acid.munca - nu se calculeaza
2 . FAAMBP - Baza = Total brut - (CM unitate +CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM obisnuit = Sal.min * Nr. Zile CM / Nr.zile Lucratoare
- Baza pt. CM acid.munca - nu se calculeaza

3 .Somaj 0,50% - Baza = Total brut - ( CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

4 Fd.garantare 0,25% - Baza = Total brut - ( CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

5 . CASS 5,20% - Baza = Total brut - (CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

6 . FNUASS 0,85% - Baza = Total brut - (CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM acid.munca din FAAMBP = : indemniz.CM din
FAAMBP *0,85% 4311.2 = 4313.2