Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Probleme cu seria de la caroserie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Probleme cu seria de la caroserie

Buna seara,in toamna anului trecut am facut reparatii la masina(m vito) in particular ca a fost mai ieftin,a fost cazul si de tinichigerie si am taiat o bucata de tabla ptr ca era mincata de rugina unde este seria de la caroserie,dupa care am decupat bucata cu seria si am prinso in nituri peste tabla noua,am fost la itp si au spus ca este grava problema ca se intelege ca am alta caroserie,mentionez ca masina este inmatriculata din 2005 in romania si eu o am de 3 ani.Ce solutii am sau unde pot repansona seria si care sunt pasii? Mentionez ca am bucata veke cu seria unde se vede ca este mincata de rugina si corespunde cu cea din carte!Multumesc anticipat! Astept solutii!#-o#-o#-o#-o.....
Nu mai este poansonata in doua locuri? Parca se putea vedea in colt prin parbriz. Pe langa locul soferului (stalp, balamale, podea langa scaun, prag) sau sub capota, eventual acolo sa nu fie acoperita de vreo componenta mai mare.
@crocoi
Am vazut in urma cu cativa ani o situatie asemanatoare. S-au efectuat reparatii la caroserie si a fost decupata caroseria si in zona suportului de amortizor. Amicul a rezolvat cu cateva sute de euro, s-a adresat unui (din cei doi) expert tehnic judiciar specialitate Autovehicule (sper sa nu gresesc!). Expertul i-a facut un dosar gros bine, imi amintesc ca a prelevat probe de vopsea din diferite parti ale caroseriei ! In fine, concluzia a fost ca aia-i masina, aia din acte. Repet, a costat ceva raportul.