Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Executare silita
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Executare silita

Buna seara. Am urmatoarea intrebare: debitori datori fata de banca (credit garantat cu ipoteca grad I) si fata de asociatia de proprietari (restante la intretinere, suma foarte mare). Asociatia a notat privilegiu la OCPI. Banca a inceput executarea silita, asociatia a facut cerere de interventie la executare. Dupa vanzarea apartamentului numai un creditor va putea sa-si recupereze datoria, sumele datorate fiind foarte mari catre ambii creditori. Care dintre creditori are prioritate: ipoteca grad I sau privilegiul asociatiei? Multumesc.
In astfel de cazuri banca are prioritate
Conform vechiului cod civil are prioritate banca.
Conform noului cod civil are prioritate asociatia. Art 2335 din NCC.
Iata o speta aici
[ link extern ]