Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Prescriere datorii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Prescriere datorii

Buna ziua!
In situati in care am o factura de la un furnizor(eu fiind srl)din anul 2008 neachitata,se poate considera prescrisa?Avand in vedere ca temenul este de 3 ani?Cum inregistrez in contabilitate acest lucru si ce alte documente stau la baz acestei prescrieri.
Mentionez ca nici nu se va achita aceasta factura.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Inteleg ca suma respectiva se va impozita.

:mothersday:
Decret 167/1958

ART. 16
Prescriptia se intrerupe:
c) printr-un act incepator de executare.

ART. 17
Intreruperea sterge prescriptia inceputa inainte de a se fi ivit imprejurarea care a intrerupt-o.
Dupa intrerupere incepe sa curga o noua prescriptie.
Cristina Timaru, Avocat
Pai da dar notificarea nu este un act incepator de executare.
Act începător de executare = actul juridic a cărui săvârşire marchează declanşarea procedurii de urmărire silită, în vederea realizării efective a drepturilor creditorului stabilite în titlul executoriu obţinut. In funcţie de formele de executare silită, sunt considerate a.î.e.: în procedura executării silite imobiliare, somaţia; adresa de înfiinţare a popririi pe baza unui titlu executoriu; sechestrul aplicat în procedura executării silite mobiliare; în cadrul procedurii de predare silită a bunurilor mobile şi a celor imobile un asemenea act este considerată somaţia, deoarece între somaţie şi deposedare nu se mai îndeplineşte vreun alt act de executare.

Oricum, s-a inteles deja tot ce era de inteles. :)