Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recunoastere/echivalare Invatamant scurta durata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recunoastere/echivalare Invatamant scurta durata (colegii universitare)

Buna ziua,

As avea nevoie de cateva clarificari din punctul de vedere al ocuparii unui post prevazut cu studii superioare, mai exact la cerinte apare textul (“Degree in Electrical Engineering/Telecommunication Engineering/Computer science or equivalent”).
Un absolvent de colegiu poate aplica la acest job fara probleme ? Cum va fi el incadrat in cazul acceptarii ?
In anul 1994 absolventilor de colegiu din cadrul universitatilor li se oferea la sfarsit un simplu certificat de absolvire daca nu vroiau sa mai sustina examenele finale (atunci ni s-a spus de licenta) iar daca isi dadeau examenele finale (ca in exemplul cu diploma de mai jos) obtineau diploma de absolvire....aceasta diploma de absolvire este/reprezinta o diploma de licenta...sau un echivalent al acesteia ?
Ca o mentiune, la actualul loc de munca, incadrarea este in functia de subinginer (in CIM si Carnet de Munca) si inginer in fisa postului, vechimea fiind mai mare de 5 ani.
Pe diploma de absolvire obtinuta in anul 1994 se mentioneaza urmatoarele:
“Romania Ministerul Invatamantului
Universitatea Politehnica din Bucuresti
Colegiul Tehnic Universitar numarul 2 din Bucuresti
Diploma de absolvire
In baza hotararii Comisiei pentru examenul de absolvire din sesiunea iunie, anul 1994, “Nume”, nascut in anul 19XX, luna decembrie, ziua X, in localitatea X, a obtinut titlul de subinginer in profilul electric, specializarea electronica, cu media generala de absolvire X
Titularul a absolvit Universitatea Politehnica din Bucuresti Colegiul Tehnic Universitar numarul 2 din Bucuresti
Semnaturi

Pe verso-ul diplomei de absolvire,
Rezultatele la examenul de absolvire
Proba
I ....se mentioneaza disciplina
II ....se mentioneaza disciplina
Media probelor
Proiect de diploma
Media examenului de absolvire
Media generala de promovare a anilor de studii
Media generala de absolvire X”

Am citit ceva mai sus: “Romania este semnatara a Intelegerii europene de la Lisabona pe probleme de invatamant care stipuleaza clar pentru toate tarile UE ca studiile finalizate cu licenta sa dureze 3 ani, studiile de Master 2 ani si cele doctorale 3 ani. Cele de mai sus sunt deja practica generalizată UE, nu numai intelegere.
Colegiile s-au finalizat cu o lucrare de licenta asa ca in UE colegiu echivalează cu o licenta.”

Multumesc,
Daca diploma respectiva este emisa sub egida Ministerului Educatiei , atunci ea inseamna ca este recunoscuta .

Colegiul universitar = Invatamant superior de scurta durata