avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... balanta ?!? si declaratie privind impozitul pe ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

balanta ?!? si declaratie privind impozitul pe profit...

Buna, doresc sa scot un certificat de la ANAF din care sa rezulte ca o firma nu are datorii la bugetul de stat (firma nu a avut niciodata activitate) si mi s-a comunicat ca trebuie sa adaug la cerere o balanta cu toate cheltuielile facute odata cu infiintarea firmei (pe care mi s-a spus ca o poate face un contabil).

Avand in vedere ca firma nu a avut niciodata activitate, cheltuielile sunt foarte putine; pot sa intocmesc eu personal aceasta balanta (in calitate de administrator) ? Daca da, unde pot sa gasesc un model sau cateva indrumari ?

A doua problema care o am priveste aceeasi firma si se refera la Declaratie 101 privind impozitul pe profit; suntem 2 administratori (dintre care unul e si asociat unic) iar intre noi amandoi, am uitat/omis sa depunem declaratia 101 pe 2008 si deja suntem in luna Aprilie.

Incercam sa mergem de urgenta la ANAF saptamana aceasta insa e totusi tarziu.

Vom aveam amandoi cazier fiscal ? Dupa cat timp se va sterge fapta noastra din cazierul fiscal ?

Va Multumesc.
Asa voi face in ultima instanta. Intre timp o pasarica de incredere mi-a spus ca firmele care au activitatea suspendata pe 3 ani, nu vor plati impozit forfetar. Deci s-ar putea sa aleg optiunea aceasta dat fiind faptul ca financiar stau penibil de prost iar dizolvarea/lichidarea ar costa cred mai mult.


Deci intrebarea care urmeaza este:

Cum solicit suspendarea activitatii timp de 3 ani ? Care sunt actele de care o sa am nevoie si nu in ultimul rand cam care sunt costurile ?
december a scris:

Asa voi face in ultima instanta. Intre timp o pasarica de incredere mi-a spus ca firmele care au activitatea suspendata pe 3 ani, nu vor plati impozit forfetar. Deci s-ar putea sa aleg optiunea aceasta dat fiind faptul ca financiar stau penibil de prost iar dizolvarea/lichidarea ar costa cred mai mult.


Deci intrebarea care urmeaza este:

Cum solicit suspendarea activitatii timp de 3 ani ? Care sunt actele de care o sa am nevoie si nu in ultimul rand cam care sunt costurile ?


"Pasarica de incredere", ar fi trebuit sa va spuna sa asteptati normele de aplicare. Sunt zvonuri, un proiect de lucru pe masa guvernului, dar... atat.




Acte necesare ONRC (suspendare):
copie dupa actul constitutiv al societatii;
copie dupa certificatul de inregistrare;
certificatele costatatoare ale societatii in original;
delegatie din partea firmei.
decizia asociatului unic sau a hotararii adunarii generale a asociatilor;
cerere de inregistrare a mentiunii;

Ultima modificare: Marți, 28 Aprilie 2009
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Certificatul de la ANAF se numeste "Certificat de atestare fiscala" . Va trebuie o cerere tipizata si o declaratie pe proprie raspundere ca nu aveti puncte de lucru cu mai mult de 5 salariati - se gasesc la Adm fin. la xerox, imputernicire din parte firmei + timbre fiscale de 8 lei.
Nu va trebuie balanta - este un abuz. Termen de eliberare 5 zile
Referitor la suspendare copiile mentionate de predecesorul meu nu va trebuiesc dar mai adaug declaratiea pe proprie raspundere conform L 354/2004 model 1 o gasiti la ORC.
Succes!
Si copie buletin si certificat de inmatriculare.
adrian stoica a scris:

Certificatul de la ANAF se numeste "Certificat de atestare fiscala" . Va trebuie o cerere tipizata si o declaratie pe proprie raspundere ca nu aveti puncte de lucru cu mai mult de 5 salariati - se gasesc la Adm fin. la xerox, imputernicire din parte firmei + timbre fiscale de 8 lei.
Nu va trebuie balanta - este un abuz. Termen de eliberare 5 zile

Am avut nevoie de Certificat de atestare fiscala pentru un SRL care cesioneaza partile sociale. Si-am procedat exact cum a precizat dl. Adrian Stoica. Dar mi-au cerut si balanta de verificare. Ce-aveam sa fac, sa ma cert cu ei ? Am prezentat-o unei doamne si-am avut 2 surprize : a stiut sa o interpreteze (facea corelatiile intre valorile conturilor de fata cu mine) si in aceeasi zi mi-au eliberat Certificatul (dupa 2 ore).

Alte discuții în legătură

Costuri onrc privind suspendarea sau dizolvarea firmei! CLASOR CONSULT CLASOR CONSULT :-/Ce costa mai putin? Sa suspend firma sau sa o dizolv? Din cate stiu suspendarea unei societati comerciale costa in jurul a 250 RON la ONRC. Pentru ... (vezi toată discuția)
Dizolvare srl madalinavaleria madalinavaleria Buna ziua! Am un SRL infiintat in anul 2008. Nu am desfasurat niciun fel de activitate. Firma este pe 0. In 2009 firma a fost suspendata. In prezent pe ... (vezi toată discuția)
Inchiderea unui srl cu asociat unic la administratia financiara lilinda09 lilinda09 In urma dizolvarii la ONRC a unui srl cu asociat unic, pt etapa urmatoare, ONRC-ul cere SITUATIA FINANCIARA DE LICHIDARE (RES.BILANT) Ssi un CERTIFICAT FISCAL ... (vezi toată discuția)