Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... balanta ?!? si declaratie privind impozitul pe ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

balanta ?!? si declaratie privind impozitul pe profit...

Buna, doresc sa scot un certificat de la ANAF din care sa rezulte ca o firma nu are datorii la bugetul de stat (firma nu a avut niciodata activitate) si mi s-a comunicat ca trebuie sa adaug la cerere o balanta cu toate cheltuielile facute odata cu infiintarea firmei (pe care mi s-a spus ca o poate face un contabil).

Avand in vedere ca firma nu a avut niciodata activitate, cheltuielile sunt foarte putine; pot sa intocmesc eu personal aceasta balanta (in calitate de administrator) ? Daca da, unde pot sa gasesc un model sau cateva indrumari ?

A doua problema care o am priveste aceeasi firma si se refera la Declaratie 101 privind impozitul pe profit; suntem 2 administratori (dintre care unul e si asociat unic) iar intre noi amandoi, am uitat/omis sa depunem declaratia 101 pe 2008 si deja suntem in luna Aprilie.

Incercam sa mergem de urgenta la ANAF saptamana aceasta insa e totusi tarziu.

Vom aveam amandoi cazier fiscal ? Dupa cat timp se va sterge fapta noastra din cazierul fiscal ?

Va Multumesc.
Asa voi face in ultima instanta. Intre timp o pasarica de incredere mi-a spus ca firmele care au activitatea suspendata pe 3 ani, nu vor plati impozit forfetar. Deci s-ar putea sa aleg optiunea aceasta dat fiind faptul ca financiar stau penibil de prost iar dizolvarea/lichidarea ar costa cred mai mult.

Deci intrebarea care urmeaza este:

Cum solicit suspendarea activitatii timp de 3 ani ? Care sunt actele de care o sa am nevoie si nu in ultimul rand cam care sunt costurile ?
december a scris:

Asa voi face in ultima instanta. Intre timp o pasarica de incredere mi-a spus ca firmele care au activitatea suspendata pe 3 ani, nu vor plati impozit forfetar. Deci s-ar putea sa aleg optiunea aceasta dat fiind faptul ca financiar stau penibil de prost iar dizolvarea/lichidarea ar costa cred mai mult.

Deci intrebarea care urmeaza este:

Cum solicit suspendarea activitatii timp de 3 ani ? Care sunt actele de care o sa am nevoie si nu in ultimul rand cam care sunt costurile ?

"Pasarica de incredere", ar fi trebuit sa va spuna sa asteptati normele de aplicare. Sunt zvonuri, un proiect de lucru pe masa guvernului, dar... atat.

Acte necesare ONRC (suspendare):
copie dupa actul constitutiv al societatii;
copie dupa certificatul de inregistrare;
certificatele costatatoare ale societatii in original;
delegatie din partea firmei.
decizia asociatului unic sau a hotararii adunarii generale a asociatilor;
cerere de inregistrare a mentiunii;

Ana Muntianu, Consultant fiscal
Certificatul de la ANAF se numeste "Certificat de atestare fiscala" . Va trebuie o cerere tipizata si o declaratie pe proprie raspundere ca nu aveti puncte de lucru cu mai mult de 5 salariati - se gasesc la Adm fin. la xerox, imputernicire din parte firmei + timbre fiscale de 8 lei.
Nu va trebuie balanta - este un abuz. Termen de eliberare 5 zile
Referitor la suspendare copiile mentionate de predecesorul meu nu va trebuiesc dar mai adaug declaratiea pe proprie raspundere conform L 354/2004 model 1 o gasiti la ORC.
Succes!
Si copie buletin si certificat de inmatriculare.
adrian stoica a scris:

Certificatul de la ANAF se numeste "Certificat de atestare fiscala" . Va trebuie o cerere tipizata si o declaratie pe proprie raspundere ca nu aveti puncte de lucru cu mai mult de 5 salariati - se gasesc la Adm fin. la xerox, imputernicire din parte firmei + timbre fiscale de 8 lei.
Nu va trebuie balanta - este un abuz. Termen de eliberare 5 zile

Am avut nevoie de Certificat de atestare fiscala pentru un SRL care cesioneaza partile sociale. Si-am procedat exact cum a precizat dl. Adrian Stoica. Dar mi-au cerut si balanta de verificare. Ce-aveam sa fac, sa ma cert cu ei ? Am prezentat-o unei doamne si-am avut 2 surprize : a stiut sa o interpreteze (facea corelatiile intre valorile conturilor de fata cu mine) si in aceeasi zi mi-au eliberat Certificatul (dupa 2 ore).