avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Avort sub 18 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Avort sub 18 ani

Buna seara
Am o intrebare va rog. Fata unei familie apropiata de 17 ani este insarcinata.,bineinteles ca nu stie in momentul de fata parintii,si nici nu ar vrea sa afle ei. Parintii sant in strainatate la munca. Fata vrea intrerupere de sarcina fara sa afle parintii.. e ste obligatoriu ca parintii sa fie de acord ? trebuie sa vina mama sau tata cu ea ? Multumesc pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: ContSters227524 , utilizator 23:32, 21 Martie 2014
Daca ambii parinti sunt plecati, fata in grija cui e ?
Mai are o sora care are 18 ani,este cu ea acasa.
Sa mearga cu ea la medic, de gasit, gasiti un cabinet particular unde sa intrerupa sarcina.
art 650 din legea 95/2006 actualizata
Vârsta legală pentru exprimarea consimţământului informat este de 18 ani. Minorii îşi pot
exprima consimţământul în absenţa părinţilor sau reprezentantului legal, în următoarele cazuri:
a)situaţii de urgenţă, când părinţii sau reprezentantul legal nu pot fi contactaţi, iar minorul are discernământul necesar pentru a înţelege situaţia medicală în care se află;
b) situaţii medicale legate de diagnosticul şi/sau tratamentul problemelor sexuale şi reproductive, la solicitarea expresă a minorului în vârstă de peste 16 ani.

cred ca fata are nevoie de consiliere psihologica.
Din ce ziceti, parintii au plecat inainte ca sora mai mare sa fie majora, au lasati 2 copile minore singure acasa !
Ultima modificare: Vineri, 21 Martie 2014
gi-jane2, moderator
Multumesc ,nu stiu precis daca fata cea mare avea 18 ani cand parintii au plecat chiar am sa intreb.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrerupere sarcina Alucard Alucard Este necesar acordul parintilor pentru intreruperea de sarcina la 17 ani? (vezi toată discuția)
Avort la 16 ani mariananghelescu2001 mariananghelescu2001 buna ziua, am o intrebare urgenta: se poate face o intrerupere de sarcina la 16 ani fara consimțământul parintilor?situatia e dura cu parintii si suntem pe ... (vezi toată discuția)
Am 16 ani. am avut primul contact sexual cu iubitul meu,și am ... mt777 mt777 Am 16 ani. Am avut primul contact sexual cu iubitul meu,și am rămas însărcinată. Și aș dori să fac avort. E nevoi de consimțământul părinților,sau ... (vezi toată discuția)