Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... avort la 16 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

avort la 16 ani

buna ziua, am o intrebare urgenta: se poate face o intrerupere de sarcina la 16 ani fara consimțământul parintilor?situatia e dura cu parintii si suntem pe cont propriu, dar e urgent si nu avem alta optiune.
multumesc din suflet pentru orice raspuns
mariananghelescu2001, utilizator
Asumati-va sarcina împreună cu iubitul dvs, acum formați o adevărată familie asa cum v-ati dorit si v-ati asumat acest risc întreținand relații intime fără o educație sexuală minima, la o varsta la care trebuia sa va preocupe pregătirea pentru facultate, nu joacă de-a familia.
Incercati sa va creșteti copilul cu demnitate și responsabilitate.
Solicitați ajutorul ambelor familii sa va susțina si sa va fie alături. Avortul este o traumă mai mare decât nașterea unui copil.
Legea 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății

Art. 661. -
Vârsta legală pentru exprimarea consimțământului informat este de 18 ani. Minorii își pot exprima consimțământul în absența părinților sau reprezentantului legal, în următoarele cazuri:

a) situații de urgență, când părinții sau reprezentantul legal nu pot fi contactați, iar minorul are discernământul necesar pentru a înțelege situația medicală în care se află;

b) situații medicale legate de diagnosticul și/sau tratamentul problemelor sexuale și reproductive, la solicitarea expresă a minorului în vârstă de peste 16 ani.