avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... avort la 16 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

avort la 16 ani

buna ziua, am o intrebare urgenta: se poate face o intrerupere de sarcina la 16 ani fara consimțământul parintilor?situatia e dura cu parintii si suntem pe cont propriu, dar e urgent si nu avem alta optiune.
multumesc din suflet pentru orice raspuns
Ultima modificare: Vineri, 17 Ianuarie 2020
mariananghelescu2001, utilizator
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 05:02, 18 Ianuarie 2020
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asumati-va sarcina împreună cu iubitul dvs, acum formați o adevărată familie asa cum v-ati dorit si v-ati asumat acest risc întreținand relații intime fără o educație sexuală minima, la o varsta la care trebuia sa va preocupe pregătirea pentru facultate, nu joacă de-a familia.
Incercati sa va creșteti copilul cu demnitate și responsabilitate.
Solicitați ajutorul ambelor familii sa va susțina si sa va fie alături. Avortul este o traumă mai mare decât nașterea unui copil.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății

Art. 661. -
Vârsta legală pentru exprimarea consimțământului informat este de 18 ani. Minorii își pot exprima consimțământul în absența părinților sau reprezentantului legal, în următoarele cazuri:

a) situații de urgență, când părinții sau reprezentantul legal nu pot fi contactați, iar minorul are discernământul necesar pentru a înțelege situația medicală în care se află;

b) situații medicale legate de diagnosticul și/sau tratamentul problemelor sexuale și reproductive, la solicitarea expresă a minorului în vârstă de peste 16 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am 16 ani. am avut primul contact sexual cu iubitul meu,și am ... mt777 mt777 Am 16 ani. Am avut primul contact sexual cu iubitul meu,și am rămas însărcinată. Și aș dori să fac avort. E nevoi de consimțământul părinților,sau ... (vezi toată discuția)
Intrerupere sarcina Alucard Alucard Este necesar acordul parintilor pentru intreruperea de sarcina la 17 ani? (vezi toată discuția)
Dacă am 17 ani și nasc, voi putea sa ma externez din maternitate ... Alxxxx Alxxxx Dacă am 17 ani și nasc, voi putea sa ma externez din maternitate fara semnatura părinților mei? Dacă nu, cum se poate proceda având în vedere ca ... (vezi toată discuția)