Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am 16 ani. Am avut primul contact sexual cu iubitul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am 16 ani. Am avut primul contact sexual cu iubitul meu,și am ...

Am 16 ani. Am avut primul contact sexual cu iubitul meu,și am rămas însărcinată. Și aș dori să fac avort. E nevoi de consimțământul părinților,sau pot merge la cabinet cu un alt adult sau cu o rudă?
Art. 661. -
Vârsta legală pentru exprimarea consimțământului informat este de 18 ani. Minorii își pot exprima consimțământul în absența părinților sau reprezentantului legal, în următoarele cazuri:

a) situații de urgență, când părinții sau reprezentantul legal nu pot fi contactați, iar minorul are discernământul necesar pentru a înțelege situația medicală în care se află;

b) situații medicale legate de diagnosticul și/sau tratamentul problemelor sexuale și reproductive, la solicitarea expresă a minorului în vârstă de peste 16 ani.