avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am 16 ani. Am avut primul contact sexual cu iubitul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am 16 ani. Am avut primul contact sexual cu iubitul meu,și am ...

Am 16 ani. Am avut primul contact sexual cu iubitul meu,și am rămas însărcinată. Și aș dori să fac avort. E nevoi de consimțământul părinților,sau pot merge la cabinet cu un alt adult sau cu o rudă?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:21, 29 Martie 2021
Art. 661. -
Vârsta legală pentru exprimarea consimțământului informat este de 18 ani. Minorii își pot exprima consimțământul în absența părinților sau reprezentantului legal, în următoarele cazuri:

a) situații de urgență, când părinții sau reprezentantul legal nu pot fi contactați, iar minorul are discernământul necesar pentru a înțelege situația medicală în care se află;

b) situații medicale legate de diagnosticul și/sau tratamentul problemelor sexuale și reproductive, la solicitarea expresă a minorului în vârstă de peste 16 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avort la 16 ani mariananghelescu2001 mariananghelescu2001 buna ziua, am o intrebare urgenta: se poate face o intrerupere de sarcina la 16 ani fara consimțământul parintilor?situatia e dura cu parintii si suntem pe ... (vezi toată discuția)
Dacă am 17 ani și nasc, voi putea sa ma externez din maternitate ... Alxxxx Alxxxx Dacă am 17 ani și nasc, voi putea sa ma externez din maternitate fara semnatura părinților mei? Dacă nu, cum se poate proceda având în vedere ca ... (vezi toată discuția)
Avort la 16 ani Asdfgh1507 Asdfgh1507 Am 16 ani, peste o luna 17. Pot sa fac avort legal fara acordul parintiilor? (vezi toată discuția)