Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intrerupere sarcina
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intrerupere sarcina

Este necesar acordul parintilor pentru intreruperea de sarcina la 17 ani?
Fiind vorba de un minor da, este necesara incuviintarea parintilor. Pana la implinirea varstei de 18 ani, minorul intre 14-18 ani are capacitatea de exercitiu restransa, deci poate incheia acte doar cu aprobarea parintilor. Unii sunt de alta parere, dar sa extrapolam putin, copilul face un avort, dupa care unde se duce? Inapoi acasa. Ori daca familia nu stie despre ce i s-a intamplat copilului cum sa-l ajute? Cum sa-l sprijine psihologic vorbind? Apoi minora are nevoie si de tratament medicamentos. Cum reuseste sa ascunda toate necesitatile sale dupa o astfel de trauma? Este bine ca parintii sa stie tot ce se intampla cu minorul. Chiar daca are si 17 ani si 364 de zile.
[ link extern ] /
Justitiarul711, utilizator
Va reusi sa faca intrerupere de sarcina fara acordul parintilor
Din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii (Capitolul III: Acordul pacientului informat):
Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Minorii isi pot exprima consimtamantul in absenta parintilor sau reprezentantului legal, in urmatoarele cazuri:
a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;
b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta de peste 16 ani.