avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Mediere, acord autentificat - titlu executoriu sau nu?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Mediere, acord autentificat - titlu executoriu sau nu?

as mai avea o intrebare:un acord de mediere intre doi soti dar care sunt despartiti in fapt,in acel acord de mediere parintii minorului s-au inteles ca tatal sa plateasca 25% din veniturile nete ca alocatie de intretinere!acest acord a fost autentificat la notar!as dori sa stiu daca fiind autentificat reprezinta titlu executoriu si daca poate fi facuta executarea in baza lui,pentru ca mie mi-a fost respinsa cererea de incuviintare executare,pe motiv ca nu constituie titlu executoriu si ca trebuie sa dea judecatoria o hotarare de expedient,nicidecum autetificarea notarului,cu toate ca la judecatorie nu a vrut sa consfinteasca acest acord pe motiv de lipsa de interes pentru ca acordul de mediere autentificat reprezinta deja titlu executoriu!!!ma intreb care judecator a gresit?va multumesc anticipat!!!

~ Conținut șters la cerere ~
Da, Avlil pare sa aiba dreptate si aceasta pare sa fie cauza problemei.
Totusi partile se pot intelege la notar as zice eu dar exista problema cu forta executorie a actului juridic in aceste conditii...
E ilegal la notar, cum naiba sa se poata intelege?
Bine, asa se pot intelege si stand in cap, dar asta nu face acordul legal.
Ilegal nu consider ca ar fi deoarece au dreptul de a se intelege insa ramane problema cu titlul executoriu.
Adica problema cu executarea silita...
de avocat am fost sfatuita sa facem acordul de mediere,cu el sa mergem la notar pentru autentificare!apoi cei de la serviciu nu au vrut sa opreasca pensia din salariu decat in urma hoatararii unei ine!estante si asa nu am mai primit deloc pensia!!!avocata apoi a facut cererea de incuviintare catre instanta si a anexat si acordul autentificat pe langa cel original,iar instanta a respins cererea pe motiv de lipsa de interes deoarece exista deja un titlu executoriu cel autentificat!!!cei de la serviciude la fostul sot,chiar daca nu suntem divortati e totusi fost,mi-au raspuns ca popririle se fac doar in baza unui inscris din partea unui executo,asa ca am mers la executor,care si el a spus ca actul autentificat este titlu executoriu si a facut cerere de incuviintare care a fost respinsa pe motiv ca nu este titlu executoriu,apoi a facut apel si mi-a zis ca nu este nevoie sa ma prezint,ca atare,apelul a fost suspendat in baza art.411 alin.2din noul cod!!!as dori sa cer consfintirea acordului,dar fara avocat dar nu stiu daca pot reusi si cum sa fac acea cerere si am inteles ca nu este nevoie sa fie partile prezente la consfintire!!!va multumesc pentru raspunsuri si astept sfaturi cum se face acea cerere si daca este obligatoriu sa fie partile prezente!!!

Alte discuții în legătură

Divort cu minori la mediator mtla_22 mtla_22 Pentru un divort cu minori, acordul se depune in instanta pentru consfintire - printr-o cerere de consfintire a acordului de mediere, sau se depune o cerere de ... (vezi toată discuția)
Termen pentru hotararea de expedient in divort szilagyicsaba1975 szilagyicsaba1975 dupa consultatie la mediator si se ajunge la intelegere cat dureaza pana se da sentinta (vezi toată discuția)
Contract de mediere dra_irina dra_irina Buna seara, am o problema si as dori cateva sfaturi momentan. Acum doi ani am facut la mediator cu fostul sot un contract de divort si de partaj prin care eu ... (vezi toată discuția)