avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit D101, amortizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

D101, amortizare

Daca amortizarea contabila este egala cu amortizarea fiscala, In Declaratia 101 se mai trec sumele la randul 14 si rândul 29?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Elis Ismail , Contabil 10:03, 24 Martie 2014
Conform instructiunilor de completare a declaratiei D101, la randul 29 se trec cheltuielile cu amortizarea inregistrate in contabilitate. Daca in cazul meu, acestea sunt deductibile integral, scriindu-le la rd. 29 se aduna la cheltuieli nedeductibile,,, si ele sunt deductibile.
Si a doua intrebare, va rog, daca sunt deductibile integral, se mai trec si la rd.14 ( amortizare fiscal).
Multumesc.
Sumele le treceti si la rd.14 si la 29, sau nu le treceti deloc (daca sunt egale ca valoare).
In cazul dvs.cheltuielile sunt cuprise la rd.2 din declaratie.
Ultima modificare: Luni, 24 Martie 2014
Elis Ismail, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum trec amortizarea in declaratia 101? carmenbn carmenbn Amortizarea contabila si cea fiscala sunt egale.Daca trec valoarea amortizarii,la rd.2,14 si 29,la rd. 23,profit/pierdere,suma respectiva va contine de 2 ori ... (vezi toată discuția)
Declaratia 101 irina.tranoiu irina.tranoiu Buna seara, Referitor la declaratia 101 cum se completeaza rd 14 - amortizare fiscala si rd 29 - amortizare contabila? In cazul meu rulajul contului 6811 ... (vezi toată discuția)
Completare d101 contawest contawest Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in problema urmatoare privind reevaluarea si completarea D101 In anul 2011 cand am facut reevaluarea cladirii ... (vezi toată discuția)