Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit D101, amortizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

D101, amortizare

Daca amortizarea contabila este egala cu amortizarea fiscala, In Declaratia 101 se mai trec sumele la randul 14 si rândul 29?

Multumesc.
Conform instructiunilor de completare a declaratiei D101, la randul 29 se trec cheltuielile cu amortizarea inregistrate in contabilitate. Daca in cazul meu, acestea sunt deductibile integral, scriindu-le la rd. 29 se aduna la cheltuieli nedeductibile,,, si ele sunt deductibile.
Si a doua intrebare, va rog, daca sunt deductibile integral, se mai trec si la rd.14 ( amortizare fiscal).
Multumesc.
Sumele le treceti si la rd.14 si la 29, sau nu le treceti deloc (daca sunt egale ca valoare).
In cazul dvs.cheltuielile sunt cuprise la rd.2 din declaratie.
Elis Ismail, Contabil