Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce se poate face pentru un angajat sa poata primi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce se poate face pentru un angajat sa poata primi somaj tehnic sau ajutor de somaj ?

buna ziua !
am si eu o intrebare :
angajatorul unde lucrez cu un contract de munca pe perioada nedeterminata de peste 3 ani de zile intampina dificultati in primirea comenzilor de lucru lasandu-ne acasa in concediu legal ( eu nu mai am zile de concediu legal pe anulin curs ) si cerand sa ne lase in somaj tehnic mi s-a spus urmatoarele :
1.somajul tehnic se acorda DOAR la firmele de stat , NU la firmele cu capital privat
2. ca nu sunt bani in contul firmei pentru acordarea drepturilor salariale (deja firma a depasit ziua de plata a salariilor cu 7 zile )

intrebarea mea este : ce pot face in aceasta situatie pentru a nu intra in concediu fara plata , pot beneficia de somaj tehnic , ajutor de somaj ?
am utilizat concediu de odihna,la inceputul anului ,trebuie restituita indemnizatia de concediu,daca contractul de munca este intrerupt cu acordul partilor?

bonaparte, utilizator
1. Este problema angajatorului de unde plateste acea indemnizatie si nu a salariatului.

2. In cazul in care, dupa ce salariatul a efectuat concediul de odihna, con tractul sau de munca a incetat, acesta este obligat sa res tituie unitatii partea din indemnizatia de concediu corespunzatoare perioadei nelucrate din anul pentru care i s-a acordat acel concediu.