Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Piesa de schimb sau mijloc fix?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Piesa de schimb sau mijloc fix?

Revin cu o problema mai veche, am o cupa excavator in val 3000 lei si un cui picon in val de 7800 lei, dilema mea cea mare sunt mijloace fixe?
Incadrat la mijloc fix asta ar insemna ca excavatorul poate functiona si fara ele, ca si piesa de schimb ar insemna ca nu ar putea functiona fara aceste obiecte.
Acestea sunt accesorii ale utilajului in sine.Cum ar fi mai bine de inregistrat?
Si daca sunt piese de schimb eu in septembrie 2013 le-am inregistrat pe mj.fix, acum la 31.12.2013 pot sa revin si sa le trec pe piese schimb?Daca da cum?
Eu as inregistra excavatorul ca mijloc fix la o valoare ce contine inclusiv valoarea cupei si a cuiului.
Daca ati cumparat cupa si cuiul ulterior excavatorului faceti modificare de pret si recalculati amortizarea.
Aceste piese s-au cumparat ulterior, prima cupa de excavator s-a stricat, reinoindu-se, piconul a fost cumparat ulterior acesta atasandu-se in locul cupei cand e nevoie.
Si aceasta recalcularea cum se face nu am mai facut asa ceva.Pot sa modific amortizarea?
1. Cupa noua- as trata-o ca pe o inlocuire a unei parti componente a m.fix daca are ca efect imbunatatirea parametrilor tehnici initiali si asigura obtinerea de beneficii economice viitoare:
a) scoateti din evidenta cupa veche in baza unui proces verbal(aflati valoare ei initiala), de aici trebuie sa rezulte o cantitate de deseuri pe care o valorificati la centrele de colectare..
% = 213 2000- valoarea initiala
2813 1000 lei (= 2000 lei/10 ani*5 ani)
6583 1000 lei - valoarea neamortizata
b) inregistrati crestere de valoare a excavatorului cu valoarea cupei noi.
% = 404 3720 lei
213 3000 lei
4426 720 lei
-recalculati noua valoare fiscala de amortizat
40000(valoarea excavatorului)-20000(amortizarea excav)-1000(val neamortiz a cupei vechi)+3000(valoarea cupei noi)=22000
-durata de amortizare ramasa 10-5=5ani
-rezulta noua amortizare 22000/5=4400/an
2.Daca cupa noua mentine parametrii tehnici la nivelul initial atunci as trta-o ca pe o cheltuiala cu reparatia si intretinerea cont 611 plus inreg de la 1a)
3. Achizitia piconul are ca efect imbunatatirea parametrilor tehnici si conduce la obtinere de beneficii economice viitoare, veti face inregistrarile de la 1b).
radumuresan, utilizator
ok. mi s-a spus ca aceasta cupa de fapt nu inlocuieste initiala, ci sunt sub mai multe dimensiuni, in fucnctie de cerinta sapaturii. ex.cupa excavator de 40, si aceasta noua fiind de 20. In cazul acesta este vorba tot de o modernizare, dar cum le contabilizez? pe cea veche de asemenea?
Daca este vorba de o cupa noua, care are alti parametri tehnici decat cea initiala eu consider ca acest lucru va aduce beneficii economice viitoare societatii fie prin generarea de venituri fie prin diminuarea de cheltuieli la fel ca si piconul....
Cea noua o contabilizati ca si modificare in plus a valorii excavatorului (1b) si recalculati amortizarea.(40000-20000+3000=23000/5ani=4600/an)
Cea veche avand in vedere ca este inclusa in valoarea initiala a excavatorului nu aveti ce sa mai inregistrati.