Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare Firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare Firma

Buna ziua,

As dori sa imi infintez o firma de transport in Romania pe care sa inchiriez un camion inmatriculat in Portugalia ,sa pot recupera tva-ul si platile sa intre in contul firmei mele. As dori sa stiu daca asta este posibil si de ce anume am nevoie. Multumesc.
In cazul in care veti infiinta o societate comerciala in Ro, aceasta va fi microintreprindere, fiind obligata la plata unui impozit pe venit de 3%.
Nu veti fi platitor de TVA, ca urmare nuveti putea deduce TVA.
Pentru a devein platitor de TVa, ar trebui ca soceittea pe care o infiintati sa aibe un capital socialde minim 25.000 eur sau sa depasiti o cifra de afaceri de 65.000 eur/ an.
Avand in vedere obiectul de activitate dorit, ar trebui sa va obtineti si licenta de transport.

Pentru o firma nou infiintata este de ajuns un dosar pentru inregistrare ca si platitor de TVA depus la ANAF, si totul este gata. NU exista conditiile de mai sus.

Cei care NU doresc sa fie platitori de TVA, si ajung la o cifra de afaceri de 65.000 Euro/an (apropo, stiti in RON ce valoare reiese?, fiindca pun pariu ca si aici va inselati) trebuie sa declare automat depasirea acestei CA si inregistrarea cu perioada urmatoare (luna/trimestru) ca si platitor de TVA.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator