Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Donatie apartament
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Donatie apartament

Buna ziua,
Ma puteti ajuta, va rog frumos, cu un raspuns la urmatoarea situatie? Socrul meu vrea sa ne dea apartamentul lor, iar ei sa se mute in alta parte. Vor sa cumpere o alta casa, mai ieftina, dar sa garanteze cu apartamentul pe care il vor dona fiului lui si mie, sotia fiului. Vom fi trecuti amandoi ca si proprietari. Daca apartamentul este ipotecat, garantandu-se cu el pt credit, mai poate fi "impartit" intre noi, sotii, in caz de divort? In plus, cred ca vor sa puna clauza in contractul de donatie conform careia sa nu se poata vinde apartamentul pe timpul creditului. In cazul acesta, am aceeasi intrebare de mai sus: in caz de divort, imi mai revine 50% din apartament?
Daca donatia este pe numele amandurora, da. Daca este doar pe numele sotului, cu mentiune speciala, nu. Mult succes.
Trebuie sa aveti in vedere si faptul ca daca ratele nu sunt achitate, apartamentul poate fi executat silit si apoi scos la licitatie.
Multumesc frumos pt raspuns. Ratele vor fi achitate, achitam noi daca parintii nu pot. Am crezut ca daca este ipotecat apartamentul, sunt "legata" de maini si de picioare si daca divortez, nu raman cu nimic. Imi pun problema asta pt ca simt ca ma bag ij incurcatura, in loc sa imi fac credit pt casa nostra. Imi permit sa fac credit si am o retinere in a ma incurca cu socrii.