Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Plafon micro 2014
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Plafon micro 2014

buna ziua...am si eu o intrebare...o firma in ianuarie 2013 este pe profit...din feb.2013 trece obligatoriu la impozit micro...in decembrie pe 11 luni de cand e micro...nu depaseste cifra de afaceri de 65000E...dar cumulat pe 12 luni depasesc...cum va fi in 2014...micro...sau trece la profit...cum calculez cifra de afaceri...pe total an sau doar pe cele 11 luni de cand e micro.???
Valoarea de 65.000 euro se refera la cifra de afaceri realizata de o microintreprindere. Cum in luna ianuarie 2013 firma respectiva nu a fost microintreprindere, este clar ca va fi vorba de perioada februarie - decembrie 2013. Chiar daca pe 12 luni se depaseste, cumulat, plafonul de 65.000 euro, ramane microintreprindere in 2014.