Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transferul persoanelor contractuale intre institutii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transferul persoanelor contractuale intre institutii

activez la o institutie publica in functia de contabil - post contractual (referent contabil de specialitate ) si a-si dori sa ma transfer la o alta institutie tot pe un post contractual .Cum se procedeaza si daca este posibil ?A-si dori si baza legala pentru ca nu am gasit decat pentru functionari publici. V a multumesc.
Nu exista posibilitatea transferului pentru personalul contractual. Transferul este posibil numai daca sunteti functionar public.

In speta:
- inceteaza c.i.m. la actualul angajator
- se incheie c.i.m. la noul angajator. In acest caz, trebuie organizat concurs sau examen pentru ocuparea postului in cauza.