Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Erori in baza de date CNPP?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Erori in baza de date CNPP?

Buna ziua,
Mi-am creat un cont la CNPP (Casa Nationala Pensii Publice) si mi-am putut verifica stagiile lunare din evidentele CNPP. Pentru luna decembrie 2002 la un venit de 19,804,993 lei am primit un numar de puncte egal cu 2.56778 (salariul mediu brut de 6,521,579 lei). Consider ca este o eroare la mijloc.
De asemeni la finalul acestui fisier STAGII_LUNA_03-03-2014_12_33.pdf se gaseste un tabel numit Stagii lunare dupa 04.2001 conform caruia stagiul de la 1-04-2001 la 31-01-2014 este de 14 ani 5 luni 29 zile. Precizez ca acest stagiu a fost realizat in conditii normale de munca. Se poate vedea la un calcul rapid ca acesti 14 ani 5 luni 29 zile nu pot fi corecti.
Cred ca-mi scapa ceva. Va rog sa ma lamuriti !
Cereti lamuriri de la CNPP.
Buna ziua
Am trimes un email (in data de 5 martie) in care am solicitat lamurirea situatiei. Inca astept raspuns. Chestiunea in ce ma priveste este pur teoretica deocamdata, dar ma gandesc ca aceste erori pot exista si in cazul altor persoane. Precizez ca am verificat calculul pentru intreaga perioada 2001-2014 si singura eroare in ce priveste punctajul, cel putin conform calculelor mele, este numai pentru decembrie 2002. Cred ca ar fi bine ca fiecare asigurat sa-si verifice situatia si daca datele existente la CNPP.ro nu sunt corecte sa incerce sa le corecteze. Problema este lipsa de reactie a CNPP la astfel de probleme.
Va multumesc!
Am observat si eu ca in ultima perioada CNPP da raspunsuri cu foarte mare intarziere.
Eu am interventie fara raspuns din 23/12/2013.
Am vazut o alta interventie din 26/08/2013 fara raspuns.
Cred ca ar trebui atras atentia Ministerului Muncii,despre acest lucru.

Pentru ca tot am deschis acest subiect legat de CNPP, am observat ca sunt generate rapoarte cu terminatia .pdf in conditiile in care continutul este de fapt html. Incercarea de a citi un astfel de fisier da o eroare 'format error' tocmai din cauza neadaptarii continutului cu formatul fisierului.
Exemplu:
Titlul fisierului html: Oracle Reports Services - Servlet
Continutul: REP-52251: The output of job ID 397982535 requested on Tue Mar 25 23:56:35 EET 2014 cannot be retrieved.<P>REP-56033: Job 397982535 does not exist.

Cred ca am deviat totusi de la obiectul acestui forum.