Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenda pentru apel la 112
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenda pentru apel la 112

1) Unui cetatean mergand pe sosea cu masina ii sare un animal in fata. Omul, se gandeste sa anunte undeva accidentul, masina fiind praf in fata. Fiind afara din localitate si neavand numarul de telefon de la postul de politie din orasul apropiat, suna la 112 si anunta accidentul (si cu gandul sa nu fie bagat vinovat intr-un alt accident). I se face legatura cu politia din localitatea apropiata, unde i se spune sa lase masina la locul accidentului si sa se intoarca pe jos pana la postul de politie unde sa faca procesul-verbal sau ce trebuie sa faca.
In fine, la sosirea la sectia de politie, este luat in balon, unde se crede de suna la 112 si ca trebuie sa-i dea amenda 500 ron, deoarece trebuie sunat doar in caz de accident cu victime...
Este o.k. asa ceva?

2) La o statie de benzina, un client alimenteaza si vrea sa plece fara sa plateasca. Lucratorul de la caserie il opreste si-i cere sa plateasca, insa degeaba. Suna la 112 si anunta ce se intampla. Serviciul, anunta politia din localitate si acestia merg la locul cu pricina. Dupa ce sa constata ce era de constatat si sa incheiat totul, politia se intoarce si-i aplica o amenda de 500 ron ca a deranjat serviciul 112.
Este normal asa ceva?
Multumesc.
CE ESTE O SITUAŢIE DE URGENŢÃ

ESTE O SITUAŢIE DE URGENŢÃ

atunci când se impune intervenţia Poliţiei, Pompierilor şi Salvării pentru a salva
v i a ţ a, p r o p r i e t a t e a şi m e d i u l.
Pentru a putea aprecia corect dacă o situaţie este de urgenţă, cetăţeanul trebuie să răspundă la următoarea întrebare:

„Este nevoie de asistenţa IMEDIATÃ a Poliţiei, Pompierilor sau a Salvării pentru a salva viaţa, proprietatea sau mediul?”

Daca răspunsul este DA, atunci se formează 112 şi se comunică operatorului Centrului de preluare a apelurilor de urgenţă ceea ce s-a întâmplat sau urmează să se întâmple.

Exemple de situaţii de urgenţă:

ACCIDENTE DE AVIAŢIE

ACCIDENTE LA METROU

ACCIDENTE FEROVIARE

ACCIDENTE RUTIERE CU VICTIME, PERSOANE BLOCATE

ACCIDENTE NAVALE

ACCIDENTE MONTANE

ACCIDENTE ÎN PEªTERI CANIOANE

ACCIDENTE DETERMINATE DE FACTORI DE MEDIU

AVARII SAU ACCIDENTE INDUSTRIALE

EXPLOZII

INCENDII

ARSURI TERMICE - ELECTRICE - CHIMICE

CUTREMURE

FENOMENE HIDROLOGICE/METEO PERICULOASE

FULGERAŢI/TRÃSNIŢI

PRÃBUªIRI UTILAJE - CONSTRUCTII – ARBORI

AGRESIUNI ANIMALE CU VICTIME

PERICOL DE AGRESIUNE INSECTE, ANIMALE

MUªCÃTURI/ÎNŢEPÃTURI ANIMALE/INSECTE

PERSOANÃ INCONªTIENTÃ

PERSOANE CONªTIENTE CÃZUTE ÎN LOCURI PUBLICE

INTOXICAŢII

PROBLEME RESPIRATORII SEVERE

HEMORAGIE GRAVÃ

FEBRÃ

LEªIN

CONFLICTE ªI AGRESIUNI FIZICE

LOVIRE SAU ALTE VIOLENŢE

OMOR/PRUNCUCIDERE

RELE TRATAMENTE APLICATE MINORILOR

LIPSIRE DE LIBERTATE

TÂLHÃRIE

FURTURI

ÎNªELÃCIUNE

FOLOSIRE ARMAMENT

DISTRUGERI DE BUNURI

DROGURI CONSUM/TRAFIC

EVADARE

TENTATIVÃ SUICID

TULBURAREA LINIªTII ªI ORDINII PUBLICE

PERSOANE DISPÃRUTE/GÃSITE

CERªETORIE/SPÃLARE PARBRIZE

Anunţaţi atunci când o persoană suspectă merge din uşă în uşă, atunci când intra persoane străine pe proprietatea dvs. sau a vecinilor dvs., când o persoană se furişează pe lângă casă sau forţează intrarea unei case sau a unei maşini.
Anunţaţi o agresiune la adresa dvs. sau a altcuiva. De exemplu, tocmai vi s-a smuls poşeta şi descrierea suspectului şi a maşinii poate ajuta politia să-şi formeze o imagine asupra suspectului.
Sunaţi imediat la 112 dacă observaţi că cineva pătrunde în interiorul casei vecinilor dvs. pe fereastră, ştiind că vecinii sunt plecaţi în vacanţă. Aceasta este o situaţie de urgenţă deoarece este necesară intervenţia imediată a poliţiei pentru a apăra proprietatea şi a descoperi infractorul.
Sunteţi martor la un accident rutier şi un pasager din autovehicul este blocat în interior. Aceasta este o situaţie de urgenţă care trebuie anunţată imediat.

NU REPREZINTÃ O URGENŢÃ

Accidentele rutiere fără victime;
Aflarea datei si a orei;
Aglomerare trafic;
Deblocarea telefoanelor mobile;
Încărcarea cartelelor de telefoane mobile;
Întrerupere utilităţi (energie electrică, apă, gaze, operatori servicii intrnet, telefonie şi TV);
Inundaţie în apartament, subsolul blocului;
Neridicarea gunoiului menajer;
Pierderea sau găsirea de obiecte personale;
Reclamaţii taxi, transport în comun, diverse ;
Ridicări auto;
Solicitare informaţii despre: nr. de telefon, emitere carte de identitate, paşaport, cazier, trafic, program instituţii publice.

sursa-[ link extern ]
MULTUMESC.
Poate ca la primul exemplu, omul aflat in stare de soc, a exagerat.
Dar din cate vad, al doilea caz se poate incadra clar la inselaciune, si nu enteleg de ce lucratorul a primit amenda?!
Mai ales ca trebuia sa sune urgent, deoarece omul vroia sa o stearga...