Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Probleme cu societatea de cablu
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Probleme cu societatea de cablu

Buna dimineata.Am nevoie de un sfat in legatura cu urmatoarea problema:
Am fost abonat al unei societati de televiziune prin cablu(KATV se numea).Din 1.o2.2o14 am facut la caseria societatii respective,cerere de reziliere a contractului, deoarece am luat un pachet cu televiziune inclus de la Romtelecom,cu care am si incheiat contractul pe 3.o2.2o14.
In luna februarie si martie am primit si de la firma rds-rcs factura pt. servicii de televiziune Eu am fost abonata la televiziune prin cablu la firma KATV Cisnadie.Am fost la caseria KATV unde am fost informata ca firma de cablu ,a fost cumparata de rds-rcs,dar ca eu nu am nici o obligatie de plata,doar ca NU s-a facut inca modificarile ca ei nu au fost dotati cu FAX si nu au transmis inca datele.
Ieri primesc NOTIFICARE de la rds-rcs ca sunt datoare la ei cu suma X si sunt obligata sa platesc cf. contractului cu nr. Y. !! EU NU AM INCHEIAT NICI UN CONTRACT CU FIRMA RDS-RCS! Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz? Nu cred ca e cazul sa platesc pt. un serviciu de care nu am beneficiat,cu atit mai mult cu cit am fost DECUPLATA dela reteaua lor de televiziune. Va multumesc
Le trimiteti o notificare prin intermediul unui executor judecatoresc sau direct prin care ii informati ca nu aveti nicio obligatie de plata catre RiCiSi-RiDiSi intrucat nu aveti niciun contract de furnizare de servicii cu ei chiar daca au preluat prin cumparare firma katv.

Cititi cu atentie clauzele din contractul cu katv si vedeti daca scrie pe undeva daca acestia au obligatia sa informeze clientii in cazul in care apar modificari cu privire la furnizarea serviciilor contractate.

In notificarea catre rdsrcs le spuneti ca va rezervati dreptul sa ii actionati in judecata pentru solicitarea de foloase necuvenite intrucat nu v-au furnizat serviciile mentionate in notificarea lor.