Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data incetare CIM

Ne aflam in urmatoarea situatie: un salariat a intervenit cu CM din ziua incetarii CIM. Am modificat data de incetare cu ultima zi a CM dar vine cu un alt CM si anunta CM in continuare . Cum procedam?
Multumesc.
Cu ce articol se dorea incetarea c.i.m.?
61(a) din Codul Muncii. Intrebam cum va suna decizia privind modificarea datei de incetare a CIM in situatia in care nu stim exact data incetarii incapacitatii de munca .
Am inteles ce doreati dvs sa intrebati , dar nu exista un tipizat pentru o astfel de decizie. Iar daca era vorba despre o incetare de drept a c.i.m., atunci nu mai era necesara modiifcarea datei de incetare a c.i.m.

Se emite o decizie de revocare a deciziei de incetare a c.i.m., motivata in drept si de prevederile art.49 alin.6 C.mun.
in care sa precizam ca incheierea CIM este suspendata pana la incetarea incapacitatii de munca, prin urmare data incetarii sa fie urmatoarea zi dupa incetarea incap. de munca? se poate asa fara a da o data exacta?
In cazul concedierii disciplinare, CIM inceteaza la data comunicarii deciziei de sanctionare disciplinara (data confirmarii de primire sau data luarii la cunostinta daca a semnat-o).
Daca intre timp a intervenit o cauza de suspendare de drept a CIM, atunci data incetarii se proroga pana la data incetarii acelei cauze de suspendare.