Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cate zile libere se acorda donatorilor de sange?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cate zile libere se acorda donatorilor de sange?

Am inteles ca exista o lege in care donatorilor de sange li se acorda 1 zi libera (care poate fi si neplatita),dar in ROI,este la stipulat rubrica:acordarea concediilor platite pentru situatii deosebite:donatoriii de sange-2 zile.In acest caz se aplica specificarea din ROI?Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Se acorda o zi libera, conform Hotărâre nr. 1364/2006 pentru aprobarea drepturilor şi obligaţiilor donatorilor de sânge
Art. 11. - Donatorul de sânge are dreptul să primească, la cerere, pentru fiecare donare efectivă, următoarele:
a) 7 tichete de masă pentru produse alimentare, eliberate de instituţia de profil;
b) o zi liberă de la locul de muncă, în ziua donării, în cazul donatorilor de sânge salariaţi; o zi scutire de frecvenţă, în ziua donării, în cazul elevilor, studenţilor şi militarilor.

Daca in ROI sunt prevazute mai multe zile libere, atunci se aplica prevederile mai favorabile salariatului.
pakos, utilizator
Pentru prima zi libera se da o adeverinta de la Centrul de Transfuzie,dar pe cea de-a doua cum o motivez?Scriu in condica :conform art.x din ROI?
Faceti o cerere scrisa, prin care cereti acordarea a 2 zile libere conform art X din ROI, la care atasati dovada donarii( adeverinta de la centrul de transfuzii)