Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept sotie din a doua casatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept sotie din a doua casatorie

Buna dimineata,am si eu o intrebare,ce drept are sotia supravietuitoare in momentul succesiunii dupa sot ,la mostenirea sotului din prima casatorie?ea s-a cununat cu el la o saptamana dupa decesul primei sotii,Din prima casatorie sunt 6 copii si din a doua are unul.El nu a mai locuit acolo din 1965 a stat cu amanta sa in alta localitate avand alta proprietate,iar cand a decedat prima sotie ,chiar in acea saptamana s-a recasatorit cu acea amanta in anul 1999.mentionez ca sotul NU a platit nici o taxa la primarie pe acea proprietate de peste 30 de ani totul fiind platit de prima sotie si de unul dintre cei 6 fii
constantin29, utilizator
In testament sunt trecuti ambii soti,dar, in baza legii 18/1991.in anul 2003 s-a emis titlu propietate pe numele sotului,sotia fiind decedata de 4 ani,el recasatorindu-se la u saptamana dupa decesul primei sotii