avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Infractiuni in codul penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Infractiuni in codul penal

va rog sa-mi comunicati si mie urmatoarele :
- care sunt infractiunile pentru care trebuie plangere prealabila si care este diferenta intre retragerea plangerii si impacarea partilor (am vazut in codul penal ca la unele infractiuni se cere impacarea iar la altele retragerea plangerii)?
- care sunt infractiunile pentru care trebuie plangere?
- care sunt infractiunile care sunt sesizate din oficiu (din cate am inteles ca nu mai este nevoie de plangere)? In cazul unui furt, politistii s-au sesizat din oficiu, iar ulterior m-au intrebat daca depun plangere pentru furt.
- care este diferenta dintre ele?
Cel mai recent răspuns: tomasso , utilizator 22:26, 10 Octombrie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Împăcarea poate interveni numai în cazul infracțiunilor urmărite din oficiu (deci nu la plângere prealabilă) și numai dacă este prevăzut expres de lege.
În plus, împăcarea poate interveni numai până la citirea actului de sesizare, iar retragerea plângerii poate fi făcută până la rămânerea definitvă a hotărârii de condamnare.

Diferența esențială dintre cele două instituții este aceea că impăcarea presupune o convenție între părți, adică părțile se ”înțeleg”, iar retragerea plânegerii presupune doar o exprimare unilaterală de voință, respectiv pe cea a celui care-și retrage plângerea, fără să mai fie nevoie de acordul altei persoane.

Există și alte diferențe, (dar și asemănări) mai fine între cele două instituții, dar pentru acestea poate ar fi bine să consultați un avocat, sau să mai căutați prin cărți :)
Ultima modificare: Duminică, 13 Aprilie 2014
Patrick_, utilizator

Lista infracțiunilor pentru care punerea în mişcare a acţiunii penale este condiţionată de introducerea unei plângeri prealabile
1. art. 193 – lovire sau alte violențe
2.art. 196 – vătămare corporală din culpă
3.art. 206 – amenințare
4.art. 208 – hărțuire
5.art.218 – viol ( art. 218 alin. 1, 2 și 5 )
6.art. 219 – agresiune sexuală ( art. 219 alin. 1 și 5 )
7.art. 223 ‐ hărțuire sexuală
8.art.224 – violarea de domiciliu
9.art. 225 – violarea sediului profesional
10. art. 226 – violarea vieții private
11.art. 227 – divulgarea secretului profesional
12.art. 231 – pedepsirea unor furturi la plângere prelabilă → furtul ( art. 228 ), furtul calificat ( art. 229 ), furtul în scop de folosință ( art. 230 ) săvârșite între membrii de familie, de către un minor în paguba tutorelui ori de către cel care locuiește împreună cu persoana vătămată sau este găzduit de aceasta
13.art.238 – abuzul de încredere
14.art. 239 – abuzul de încredere prin fraudarea creditorilor
15.art. 240 – bancruta simplă
16.art. 241 – bancruta frauduloasă
17.art. 242 – gestiunea frauduloasă
18.art. 253 – distrugerea ( art. 253 alin. 1,2 și 6 )
19.art. 256 – tulburarea de posesie
20.art. 284 ‐ asistența și reprezentarea neloială
21.art. 287 – nerespectarea hotărârilor judecătorești ( art. 287 alin. 1 lit. d‐g, alin. 2 )
22.art. 302 – violarea secretului corespondenței
23.art. 378 – abandonul de familie
24.art. 379 – nerespectarea măsurilor privind încredințarea minorilor
25.art. 381 – împiedicarea exercitării libertății religioase

Lista infracțiunilor în cazul cărora este incidentă împăcarea
1. art. 199 alin. 2 → art. 193 (lovire sau alte violențe) și art. 196 (vătămare corporală din culpă ) săvârșite asupra unui membru de familie, în cazul în care acțiunea penală a fost pusă în mișcare din oficiu
2.art. 231 alin. 2 astfel cum a fost introdus de art. 245 pct. 23 din Legea nr. 187/2012: În cazul faptelor prevăzute la art. 228, art. 229 alin. (1), alin. (2)
201
lit. b) şi c) şi art. 230, împăcarea înlătură răspunderea penală
3.art. 243 – însușirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor
4.art. 244 – înșelăciunea
5.art 245 – înșelăciunea privind asigurările.
Domnule avocat, in cazul unei infractiuni de Loviri si alte violente (art. 193) in concurs cu Tulburarea ordinii publice (art. 371), infractiuni pentru care sesizarea s-a facut din oficiu, daca persoana vatamata isi retrage plangerea penala fata de inculpat, aceasta retragere va putea fi facuta ? Pentru ca stim ca art. 158, alin. 4 spune ca acea retragere de plangere trebuie sa fie insusita de procuror. Ori este un non-sens. Adica daca eu sunt victima unei infractiuni de loviri si alte violente, apoi imi retrag plangerea penala, va trebui ca aceasta RETRAGERE de plangere penala sa fie asumata sau insusita de catre procuror ?
Ultima modificare: Joi, 8 Octombrie 2015
cezarad, utilizator
Ati deschis mai multe topicuri asemantoare, vi s-a raspuns, art.158 alin.4 c.p.se raporteaza la situatia în care cel vătămat este o persoană lipsită de capacitate de exerciţiu ori cu capacitatea de exerciţiu restrânsă sau o persoană juridică ce este reprezentată de făptuitor.
In aceste cazuri retragerea plangerii produce efecte numai daca este insusita de procuror, limitandu-se astfel dreptul de dispozitie al persoanei vatamate tocmai in vederea asigurarii unei protectii mai eficente a acestor persoane care se afla intr-o pozitie vulnerabila, astfel, in aceste conditii chiar daca pers. vatamata isi retrage plangerea dar procurorul nu isi insuseste aceasta manifestare de vointa, procesul va continua in conditiile principiului oficialitatii.
Ultima modificare: Joi, 8 Octombrie 2015
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat

Alte discuții în legătură

Retragerea plangerii penale sau impacarea partilor ? cezarad cezarad Am o intrebare. Intr-un dosar, o persoana a fost atacata de mai multi indivizi si batuta. Incadrarea juridica - loviri si alte violente, art. 193 NCP ;i ... (vezi toată discuția)
Dacă am făcut o declarație ca ma bătut partenerul și o iau ... Andreea12389ff Andreea12389ff Dacă am făcut o declarație ca ma bătut partenerul și o iau declarația înapoi și am trecut și prin tribunal se poate lua înapoi? (vezi toată discuția)
Retragere plangere penala in instanta dcv20 dcv20 Buna ziua. In urma cu 2 jumatate ani eu si iubitul meu am avut o cearta care s-a soldat cu o lovitura , am sesizat politia si astfel a fost deschis un dosar ... (vezi toată discuția)