Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Infractiuni in codul penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Infractiuni in codul penal

va rog sa-mi comunicati si mie urmatoarele :
- care sunt infractiunile pentru care trebuie plangere prealabila si care este diferenta intre retragerea plangerii si impacarea partilor (am vazut in codul penal ca la unele infractiuni se cere impacarea iar la altele retragerea plangerii)?
- care sunt infractiunile pentru care trebuie plangere?
- care sunt infractiunile care sunt sesizate din oficiu (din cate am inteles ca nu mai este nevoie de plangere)? In cazul unui furt, politistii s-au sesizat din oficiu, iar ulterior m-au intrebat daca depun plangere pentru furt.
- care este diferenta dintre ele?
~ Conținut șters la cerere ~
Lista infracțiunilor pentru care punerea în mişcare a acţiunii penale este condiţionată de introducerea unei plângeri prealabile prezentata mai sus de dl.avocat Patrascu este diferita de cea corespunzatoare vechiului cod penal sau cod de procedura penala ?