Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... studenti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

studenti

care sunt formalitatiile pentru a primii doi studenti in practica la un srl -fara plata, si la sf. de practica sa dam o adeverinta ca a efectuat un nr de ore de practica
1. Practica elevilor si studentilor se organizeaza si se desfasoara pe baza unui contract-cadru de colaborare sau a unei conventii, dupa caz, incheiata intre organizator si partenerul de practica.

2. Organizatoul de practica este unitatea sau institutia de invatamant preuniversitar, respectiv universitar, care desfasoara activitati instructiv-educative si formative.

Partenerul de practica este o societate comerciala, o institutie centrala ori locala sau orice alta persoana juridica ce desfasoara o activitate in corelatie cu specializarile cuprinse in nomenclatorul Ministerului Educatiei, Cercetarii si Tineretului si care poate participa la procesul de instruire practica a studentilor si elevilor.

3. Detalii gasiti in
Legea nr. 258/2007 privind practica elevilor si studentilor
[ link extern ] /