Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare persoana cu handicap accentuat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare persoana cu handicap accentuat

Data nasterii:24.05.1960
Handicapul il am din nastere dar certificatul de handicap accentuat il am doar de 2 ani. Lucrez din 1984, dupa terminarea facultatii. Beneficiez de vreo reducere a varstei de pensionare?
Multumesc
1. Pentru o femeie nascuta in mai 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 58
Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat beneficiaza de reducerea varstelor standard de pensionare prevazute in anexa nr. 5, in functie de gradul de handicap, dupa cum urmeaza:
b) cu 10 ani, in situatia asiguratilor cu handicap accentuat, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare;

3. Daca dovedti ca handicapul il aveti din nastere atunci puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 51 de ani si 9 luni, in februarie 2012 (adica oricand de acum inainte).

4. Pe certificatul de handicap pe care il aveti trebuie sa se precizeze ca aveti handicapul accentuat de la nastere (sau de dinainte de a fi asigurata, adica inainte de a incepe serviciul).

5. Daca aveti si indemnizatie de handicap aceasta poate fi cumulata cu pensia.

Legea 263/2010

ART. 58
Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat beneficiaza de reducerea varstelor standard de pensionare prevazute in anexa nr. 5, in functie de gradul de handicap, dupa cum urmeaza:

b) cu 10 ani, in situatia asiguratilor cu handicap accentuat, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare;

Anexa 5

│Mai 1960 │Februarie 2022 │ 61/9 │ 31/9 │ 15/0 │

Conditia de stagiu:2/3 din 31 de ani si 9 luni = 21 de ani si 2 luni de stagiu

Conditia de varsta:61 de ani si 9 luni - 10 ani = 51 de ani si 9 luni

Asadar:
Daca handicapul este preexistemt calitatii de asigurat,indepliniti conditiile pentru limita de varsta.

Va multumesc.