Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Doctoratul in Drept si avocatura
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Doctoratul in Drept si avocatura

Buna ziua! Ce beneficii , daca acestea exista, au cei care au terminat doctoratul in Drept daca opteaza pentru avocatura...?
absolut niciun beneficiu.atat doar ca numarul avocatilor care au doctorat in drept este mai redus
Dar in alte domenii sau profesii ce avantaje mai pot avea? Eu am citit mai demult un fisier de pe net unde erau trecute salariile unor judecatori.. si aveau daca nu ma insel +15% bonus la salariu cei care aveau doctoratul...
Intr-adevar, in sectorul bugetar se acorda spor de doctorat.