Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inadmisibilitatea intemeiata pe lipsa informarii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inadmisibilitatea intemeiata pe lipsa informarii despre mediere

suntem de acord ca inadmisibilitatea este o exceptie de nulitate a cererii/actiunii :)

1. intrebarea mea este daca-i relativa sau absoluta?
2. cand si pana cand si de cine poate poate fi invocata?
3. poate fi acoperita ori ba?

:rolleyes:
Care este relevanta?
Nu exista relevanta,Mili...referitor la aceasta locutiune latina...zic eu...

Sau...poate ne expicati ca sa intelegem...la ce anume va referiti...
orice actiune este pornita la disponibilitatea reclamantului

mai sus se povestea ca instanta ar putea sa indrume totusi partile la mediator
relevanta tocmai in asta consta ca nu poate,,,partea exprimandu-si diponibilitatea unei proceduri judiciare si nu unei proceduri alternative

altfel, e la latitudinea partii daca investita fiind instanta apelaeaza la o procedura alternativa, insa invers nu-i posibil

te rog ca pe viitor sa raspunzi dupa mine doar daca ai ceva pertinent..nu rating

[ link extern ]

ContSters305985, utilizator
Va aflati in eroare atat cu privire la rating cat si cu privire la motivul pentru care scriu in acest topic.
Scriu pentru ca ma intereseaza si alte opinii indiferent ca ar fi contrare a ceea ce sustin eu.
Tocmai de aceea si scriu aici ca sa observ si alte puncte de vedere...

Nu cred ca ati inteles la ce ma refer eu.
Referirea mea viza efectele exceptiei de neconstitutionalitate in timp.

Raman la parerea ca nu exista relevanta in ceea ce ati sustinut si link-urile indicate nu sunt concludente.

Faptul ca in acest topic ne aflam pe pozitii opuse nu cred ca ar trebui sa va supere...ci sa incercati sa discutati la obiect...

Deci, chiar daca este irelevant ceea ce sustineti este in regula deoarece am eliminat o varianta posibila...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Deci, chiar daca este irelevant ceea ce sustineti este in regula deoarece am eliminat o varianta posibila...

:rofl: obraznic, foarte

nu mai conteaza ca a pierdut cursul

ContSters305985, utilizator
Aveti simtul umorului foarte dezvoltat:))

Ultima discutie era despre efectele exceptiei de neconstitutionalitate dar probabil ca nu ati remarcat inca...
Cam tine de dreptul constitutional daca nu ati remarcat...anul I la drept...dar...multi chiuleau probabil...

Poate ne explicati in concret de ce considerati a fi cum sustineti deoarece un link pus aiurea nu ma lamureste.

Ca sa intelegeti mai bine, va dau exemplul cu hotararile judecatoresti si efectele unei decizii prin care se constata neconstitutionalitatea unor dispozitii legale.
Cei care s-au judecat si au pierdut procesul nu mai pot redeschide ulterior un nou proces chiar daca legea era declarata neconstitutionala ulterior.
Asa este in materie civila...si cred ca stiti...