Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... SE SCADE PEDEAPSA COMPLEMENTARA?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

SE SCADE PEDEAPSA COMPLEMENTARA?

BUNA SEARA LA O CONDAMNARE DE 5 ANI SI 4 ANI PEDEPSA COMPLEMENTARA .PEDEAPSA COMPLEMENTARA SE SCADE ODATA CU CEA DE CONDAMANARE ?SAU DUPA CE EXECUTA CEI 5 ANI ASTIA 4 ANI SUNT DE INCERCARE ?
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 6 din Legea nr. 241/2005 cu aplicarea art. 74 alin.2, art. 76 lit.d Cod penal condamnă pe inculpatul XXXX, fără antecedente penale, la: - 8(opt) luni închisoare pentru infracţiunea de evaziune fiscală În baza art. 215 alin.1,2,3 şi 5 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin.2 Cod penal şi 74 alin.2, 76 lit. a Cod penal condamnă pe acelaşi inculpat la: - 5(cinci) ani închisoare pentru infracţiunea de înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave, în formă continuată Aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii unor drepturi respectiv cele prevăzute de art. 64 lit.a, b şi c Cod penal, cu excepţia dreptului de a alege, pe o perioadă de 4 ani.CE POT FACE IN ACEST CAZ?
Pedeapsa complementară se execută în acest caz după executarea pedepsei principale. Nu e vorba de termen de încercare ci de executarea pur și simplu a pedepsei interzicerii acelor drepturi pe o perioadă de 4 ani după executarea pedepsei principale a închisorii.
in noul cod penal aceasta pedeapsa a ramas ?pot solicita in instanta inlaturarea acestei pedepse complementare?