Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare factura emisa pe persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare factura emisa pe persoana fizica

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: o societate cu profil restaurant a efectuat achizitii de produse alimentare(pentru bucatarie) de la magazinele cash@carry. Din eroare facturile au fost emise pe persoane fizice angajati ai societatii si nu pe numele societatii. Cum pot inregistra aceste facturi in contabilitate(valoarea este semnificativa aprox. 6000 lei)? Sunt deductibile la calculul impozitului pe profit aceste cheltuieli? Dar TVA?
Din punctul meu de vedere nu e deductibil nimic.
Cereti magazinului stornare si refacturare pe firma.