Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Diurna salariat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Diurna salariat

Buna ziua ,
Pentru diurna ce depaseste 32, 5 lei se adauga la salariu si se plteste doar impozit sau si somaj , sanatate si cas?
Indemnizatia pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, a carei valorea depaseste de 2,5 ori nivelul legal stabilit se supune impozitului pe salarii si se include in baza lunara de calcul a contributiilor sociale obligatorii, indiferent de entitatea platitoare (platitor de impozit pe profit, platitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor, persoana fizica autorizata, intreprindere individuala, organizatie neguvernamentala)
.

Multumesc !