Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... verificare contract asistenta juridica
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

verificare contract asistenta juridica

Am intrebat pe forum in ce conditii pot activa avocatii cu onorariu de succes.Mi s-a raspuns ca "Avocatilor le este interzis sa presteze asistenta juridica "doar" in baza onorariului de succes".1-Nu am inteles ce altceva mai trebuie sa se intample,sa se faca,sa se achite...? 2-Contractul fiind confidential,in ce conditii pot cere instantei sa-l studiez pe cel facut de partea adversa cu avocatul sau,deoarece mi s-a comunicat ca nu se plateste onorariu decat in cazul succesului.Multumesc

danny20164, utilizator
Nu puteti, decat daca partile contractului de asistenta juridica(in speta: partea adversa si avocatul sau) sunt de acord. In situatii exceptionale instanta poate cere infatisarea contractului respectiv, dar cum, presupun ca nu contractul de asistenta juridica face obiectul dosarului aflat pe rolul instantei, este putin probabil sa se intample acest lucru.
Contractul dintre avocat si client este confidential.

Va trebui sa va concentrati sa va aparati si sa castigati dosarul.

Daca va castiga partea adversa si se va pretinde ulterior - pe cale separata - onorariu de succes, abia atunci puteti solicita depunerea contractului si puteti face discutii in legatura cu legalitatea acestuia.
Multumesc pt raspunsul la pct.2.Referitor la prima intrebare pct.1 ce puteti sa mi spuneti?multumesc