Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata partiala

Buna ziua,

va rog frumos sa imi spuneti daca exista si daca se aplica PENSIA ANTICIPATA PARTIALA, pentru varsta de minim 55 de ani si minim 30 de ani vechime in munca, pentru femei.
Pe internet gasesc legislatie, calculator de pensii, dar la Directia muncii mi se spune ca nu exista asa ceva.

Va rog foarte mult sa ma lamuriti, multumesc.
Aprilie 1960 │Ianuarie 2022 │ 61/9 │ 31/9 │ 15/0 │

Limita de varsta la 61 de ani si 9 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 9 luni(5 ani inainte).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 9 luni(31 si 9 +8),fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 9 luni,fara stagiul asimilat.
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 52
Pensia pentru limita de varsta se cuvine persoanelor care indeplinesc, cumulativ, la data pensionarii, conditiile privind varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare sau in specialitate, dupa caz, prevazute de prezenta lege.

Art. 53
(1) Varsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru barbati si 63 de ani pentru femei. Atingerea acestei varste se realizeaza prin cresterea varstelor standard de pensionare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.

(2) Stagiul minim de cotizare este de 15 ani, atat pentru femei, cat si pentru barbati. Atingerea acestui stagiu se realizeaza prin cresterea stagiului minim de cotizare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.

(3) Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, atat pentru femei, cat si pentru barbati. Atingerea acestui stagiu se realizeaza prin cresterea stagiului complet de cotizare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.

2. - Asadar pentru femei varsta standard de pensionare este de 63 de ani.
- La aceasta varsta sunt pensionate femeile care sunt nascute incepand cu data de 1 ianuarie 1967.
- Pentru femeile nascute mai inainte de 1967 exista Anexa 5 din lege care esaloneaza varsta standard de pensionare la femei si stagiul complet de cotizare in functie de data nasterii.

3. Conform Anexei 5 din lege pentru o femeie nascuta in aprilie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

4. Fata de datele prezentate de dvs. puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 9 luni, in ianuarie 2020;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 9 luni, in ianuarie 2015.

Multumesc frumos pentru raspuns dar este o neconcordanta,
pentru pensie anticipata partiala,
fie la 56 ani si 9 luni fie la ianuarie 2015.

multumesc
1. Imi cer scuze, am gresit eu!

2. Corectez acum punctul 4 din raspunsul meu anterior:

Fata de datele prezentate de dvs. puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 9 luni, in ianuarie 2022;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 9 luni, in ianuarie 2017.

Nascut 07.10.1963 lucrez de 39ani+7ani6luni grupa 1cind pot să ies la pensie anticipat