Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cat costa metru cub de apa calda si metrul cub apa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cat costa metru cub de apa calda si metrul cub apa rece in Bucurestiul anului 2014

Membru asociatie de proprietari din Bucuresti 30.04.2014
Buna ziua tuturor va intreb . Cat costa un metru cub de apa calda cu tot cu tva ?
Cat costa un metru cub de apa rece cu tot cu tva ?
Cum se factureaza la nuvel de apartament spre ex.6 mc apa calda = ???
ex.6 mc apa rece = ???
Perderile cine le suporta din moment ce la mine in ap. nu exista deloc pierderi ?
Multumesc anticipat
In Bucuresti pretul unui mc de AR este de 7.02 - 7.03 lei.
La AC este variabil deoarece la pretul AR de mai sus se adauga pretul agentului termic necesar sa incalzeasca 1 mc de AR si aceasta cantitate de agent termic este mai mica sau mai mare in functie de anotimp, temperatura exterioara. Iarna este mai mare ajungand si la7.30 -7.40 lei, asta facand ca 1 mc AC sa coste in jur de 14.40 - 14.50 lei, vara e un pic mai putin.

Diferentele de apa intre factura furnizorului si consumul declarat de proprietari se repartizeaza in fiecare asociatie conform unui regulament propriu.
In unele asociatii se repartizeaza in functie de consum, in altele in functie de cota-parte indiviza, in altele in mod egal tuturor apartam,entelor, in altele in functie de numarul de persoane din apartamente.

Diferentele de apa se inregistreaza oricum, chiar daca dv. ziceti ca nu aveti pierderi. Acestea nu sunt singurele cauze ale acestei diferente.
Cautati in forum discutiile pe aceasta tema si poate va veti lamuri de unde provin aceste diferente.
@elga50
Precis n-ati gresit cand ati spus ca 1mc apa rece costa 7lei? Locuiesc intr-un oras asezat pe malul unui rau si 1mc de apa rece costa 3,95lei si suntem foarte nemultumiti, pretul il consideram un pret de monopol.
Mie mi-a iesit luna trecuta AR la 7.09 si AC la 13.03
ContSters241232, utilizator
Pentru AR impart totalul facturii la suma X mc AR + Y mc AC

AC pe martie = 13.51 lei
AC in ianuarie = 14.48 lei
elga50, moderator
Pretul apei reci la noi este 6,90 lei/mc cu tot cu TVA, apropiat de cel din Bucuresti.
Nu cred ca exista undeva intr-un oras din Romania apa rece cu doar 3,95 lei/mc asa cum spune @DlGoe.
Probabil e pret fara TVA si numai apa ce intra in bloc, fara apa de canalizare si fara apa pluviala. Cititi suma totala de pe factura si impartiti la cantitatea de apa inregistrata pe aceeasi factura si atunci aflati cat costa apa cu tot cu TVA, asa cum se intreaba in prima postare.