Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cat costa metru cub de apa calda si metrul cub apa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cat costa metru cub de apa calda si metrul cub apa rece in Bucurestiul anului 2014

Membru asociatie de proprietari din Bucuresti 30.04.2014
Buna ziua tuturor va intreb . Cat costa un metru cub de apa calda cu tot cu tva ?
Cat costa un metru cub de apa rece cu tot cu tva ?
Cum se factureaza la nuvel de apartament spre ex.6 mc apa calda = ???
ex.6 mc apa rece = ???
Perderile cine le suporta din moment ce la mine in ap. nu exista deloc pierderi ?
Multumesc anticipat
@Adriantot
Nu ne intelegem :)! Vorbeam de apa potabila!
Ce spuneti d-voastra se refera la o magarie foarte des intalnita si acceptata, ca romanul duce mult, precum vita!
Stiu la ce va referiti, 1mc de apa potabila este plimbat prin canalizare, stropit cu apa de ploaie si ajunge la 7 lei. Dar ala e orice, numai 1mc de apa potabila nu!

Nu aveti dreptate.
1 mc de apa potabila include costul apei care intra in bloc si e folosita pentru spalat, gatit etc la care i se adauga si un cost mult mai mic pentru canalizarea aceluiasi mc. Impreuna aceste costuri la care se adauga costurile de canalizare ale apei meteo, precum si taxa municipala fac impreuna acel 7 lei (cu TVA).

Costul in sine al apei inseamna de fapt consumurile tehnologice si de infrastructura care sunt puse in functiune si asigura transportul apei de la sursa pana la consumator, trecand-o prin filtrare si apoi deversare.
Toate aceste servicii si infrastructura costa. Apa in sine nu costa nimic, ca ne-o da mama-natura, nu se fabrica.

elga50 a scris:
Impreuna aceste costuri la care se adauga costurile de canalizare ale apei meteo, precum si taxa municipala (cu TVA).

Buna seara. Sper sa nu par dus cu capul insa nu inteleg ce treaba are apa de ploaie cu ce curge la robinet?Taxa municipala...nu stiu...o scorneala...o idee aducatoare de bani...o....ce?

Cu stima.
DlGoe a scris:

@Adriantot
Nu ne intelegem :)! Vorbeam de apa potabila!
Ce spuneti d-voastra se refera la o magarie foarte des intalnita si acceptata, ca romanul duce mult, precum vita!
Stiu la ce va referiti, 1mc de apa potabila este plimbat prin canalizare, stropit cu apa de ploaie si ajunge la 7 lei. Dar ala e orice, numai 1mc de apa potabila nu!

Va invit sa cititi cu atentie ceea ce intreaba utilizatorul in primul mesaj si o sa constatati ca este interesat de pretul ce-l plateste un membru al asociatiei de proprietari pentru apa rece si apa calda, cat costa cu tot cu TVA, cum se "factureaza pe apartament" (cum se suporta), cine suporta piederile s.a.m.d.
Daca dumneavoastra platiti pe lista de plata doar 3,95 lei/mc de apa rece eu va felicit si poate ne spuneti unde se intampla acest lucru, in ce oras din Romania.
Altfel vorbim discutii si catalogati drept "magarii" raspunsurile noastre la obiect ceea ce nu este in regula si va rog sa va reveniti.
Multumesc!

In factura de la Apa Nova aveti cateva valori care adunate dau valoarea totala a facturii:

- costul apei reci potabile - 4.59 lei (fara TVA) / mc
- costul canalizarii apei reci - 1.02 lei (fara TVA) / mc
- costul apei reci pentru prepararea apei calde - 4.59 lei / mc
- costul canalizarii apei reci pentru prepararea apei calde - 1.02 lei / mc
- costul canalizarii apei meteo - 1.02 lei / mc
- cost taxa municipala (TMAU). Aici va dau fragmentul scris pe factura:
*TMAU=Taxa Municipala pentru Apa Uzata este colectata de Apa Nova
pentru si în numele Consiliului General al Municipiului Bucuresti, conform Hotarârii CGMB 317/2008
Valoare taxa = cantitate apa uzata (canalizare si deversare apa pluviala) * 0.05 lei/mc
Costul apei meteo, care este foarte mic in raport cu factura totala poate fi impartit pe cota-parte indiviza.
Noi nu ne complicam si il adaugam costului total al apei pe care il repartizamin in functie de consum. Acest cost modifica pretul apei la a 3 a, a 4 a zecimala.

Taxa TMAU este calculata in functie de totalul consumului de apa, pentru canalizarea acesteia, plus canalizarea apei meteo colectata de pe proprietatea beneficiarului (asociatia de proprietari sau un proprietar particular).
Daca pe factura am 500 mc AR potabila si 500 mc AR pentru prepararea AC, deci in total 1000 mc la care se adauga apa meteo, sa zicem 15 mc (informatie scrisa in factura), atunci valoarea TMAU va fi
(1000 + 15) * 0.05 lei = 50.75 lei.

Trebuie sa va spun ceea ce cu ceva timp in urma ma intrebam si eu si m-am lamurit intre timp. De ce apa canalizata este taxata de doua ori. Si raspunsul este ca:
- costul canalizarii propru-zis - cel de 1.02 lei / mc si-l ia Apa Nova pentru administrarea sistemului de canalizare.
- costul canalizarii prin taxa municipala (TMAU) si-l trage municipalitatea in calitate de proprietar al sistemului de canalizare.

elga50, moderator