Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apa calda
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apa calda

As dori sa va rog sa -mi spune-ti cum se calculeaza
apa calda din cele 2 facturi (una in mc si cealalta in Gcal)
Care este costul unui mc de apa calda?
Adunam costul apei reci pentru preparare apa calda,canalizarea pentru apa calda,Gcal din factura furnizorului de apa calda si impartim la total consum apa calda
In Bucuresti mai avem si o alta taxa TMAU-0.05 lei/metru cub apa consumat
Pentru apa calda adunati valoarea apei reci pentru prepararea apei calde si canalizarea aferenta din factura de la furnizorul de apa rece, adunati cu costul incalzirii apei din factura furnizorului de agent termic.
Se imparte la consumul de apa rece pentru prepararea apei calde si obtineti costul lunar al apei calde / mc.

Taxa municipala o adaugati (pentru simplificarea calculului) la pretul apei reci.
In intrebare se folosesc termenii de mc si gcal.
Dar acestia au, in final, un echivalent in lei.

Asadar, in factura de RADET este trecuta cantitatea de mc apa rece.
Pretul apei reci in Bucuresti este de 7,03 lei/mc
Se afla valoarea in lei a cantitatii de apa din factura.
Valoarea in lei a gcal este trecuta clar in factura RADET.
Cele doua sume, in lei, se aduna si aflam valoarea totala a apei calde menajere.
Aceasta valoare se imparte la cantitatea, expimata in mc, si aflam pretul unitar: lei/mc

Pretul unitar se inmulteste, ulterior, cu mc ai fiecarui locatar contorizat.
Si o precizare: pretul apei calde difera de la o scara la alta a aceluiasi bloc !
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator